خانه / دسته‌بندی نشده / دانشمندی که «شیخ روزنامه‌خوان» خطاب می‌شد و نان برای خوردن نداشت!

خیلی وقتها خدمتی که افرادی می‌خواهند انجام بدهند اگر از مسیر عمومی کارهای حوزه‌های علمیه خارج باشد، مساوی است با خرد شدن و از بین رفتن آنها و این جریانات ‏به هر حال هست. در حوزه‌های علمیه اگر کسی در رشته فقه و اصول کار کند و استعداد زیادی داشته باشد به مقامات عالیه‏‌ای می‌رسد و مردم هم از او تقدیر و تجلیل می‌کنند، و اخیراً رشته‌‏های علوم عقلی مثل فلسفه هم تا حدودی چنین حالتی پیدا کرده است. ولی از این حدود اگر خارج شود هر اندازه هم خدمت عظیم و بزرگ باشد دیگر جز یک فداکاری هیچ چیز دیگری نمی‌تواند باشد.

مرحوم شیخ محمدجواد بلاغی گذشته از تفسیر در زمینه مذاهب اهل کتاب مانند یهودیت و مسیحیت هم کار کرده بود. وقتی در بغداد به مجامع مسیحیها می رفت با آنها به زبانهای عبری و سریانی و زبانهای قدیم صحبت می‌کرد و بر کتاب‌هایشان از خود آنها بیشتر مسلط بود. چنین مردی نان برای خوردن نداشت!

آدمی که این جور است باید از اوضاع دنیا اطلاع داشته باشد. قهراً مجلات آنها را می‏‌خرید و مطالعه می‌کرد. مرحوم آقای صدر می‌‏گفت: ما جوان بودیم و ایشان را نمی‌‏شناختیم. همین‏‌قدر می‌دانم که شیخ جواد که رد می‌شد می‏‌گفتند: شیخ روزنامه‏‌خوان! او را به عنوان شیخ روزنامه‏‌خوان می‏‌شناختند.

غرض این بود که شما بدانید که حساب خدمت غیر از حساب نعمت است.

استاد مطهری، آشنایی با قرآن ج۷، ص۱۳-۱۵ (باتلخیص)

 

همچنین ببینید

ارسال مدارک پژوهشگران

باسلام فرم ارسال مدارک پژوهشگران دوره مقدماتی تربیت پژوهشگر نوجوان و جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

58 + = 61