خانه / سوالات متداول / اخلاقی / روز عرفه(فیش منبر)

روز عرفه(فیش منبر)

روز عرفه روز دعا و نیایش

مرحوم شیخ عباس قمی درباره شب عرفه می‌گوید: «از لیالی متبرّکه و شب مناجات با قاضی الحاجات است و توبه در آن مقبول و دعا در آن شب مستجاب است. و کسی که آن شب را به عبادت بسر آورد، اجر و پاداش هفتاد سال عبادت را دارد.»

عبادات و دعا رشته اتصال انسان با مبدأ هستی و قدرت لایزال الهی هستند؛ از این رو لذا نمی‌توان گفت که دعا و عبادات، مخصوص ایّام خاص می‌باشند؛ اما زمان‌هایی وجود دارد که فرصت ویژه‌ای برای ارتباط با خداوند از طریق دعا و راز و نیاز است؛ چرا که رحمت خاص خداوند در آن‌ها از مبدأ اعلی به‌سوی بندگان سرازیر می‌گردد و بنده باید تلاش کند خود را در معرض دریافت آن عنایات و رحمت‌های ویژه الهی قرار دهد؛ چنانکه پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمودند: «اِنَّ لِرَبِّکُمْ فِی اَیّامِ دَهْرِکُمْ نَفَحاتٌ اَلا فَتَعَرَّضُوا لَها؛ به‌راستی برای پروردگار شما در روزهای روزگارتان عطایا و بخشش‌هایی است، هوشیار باشید و خود را در معرض آن‌ها قرار دهید.» و قرآن کریم نیز می‌فرماید: «وَذَکِّرْهُمْ بِاَیّامِ الله»؛ و روزهای خدا را به آنان یادآوری کن.

یکی از این روزها، نهم ذیحجّه یعنی روز عرفه است که می‌توان آن را روز دعا و نیایش نام نهاد. مخصوصاً برای کسانی که توفیق تشرّف به حج و حضور در صحرای عرفات را پیدا کرده‌اند….

برای دریافت فایل به صورت pdf و یا word کلیک کنید.

همچنین ببینید

دهم ربیع الثانی سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها (منبر ده دقیقه ای)

تعداد امامزادگان شایسته تعظیم و تجلیل در «دار الایمان قم‏»که بر فراز قبور مطهرشان گنبد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 36 = 43