خانه / اسلایدر اصلی / روش کلاسداری

روش کلاسداری

بخش اوّل: ارکان کلاسداری

ارکان و مراحل کلاسداری

الف) شروع مناسب

لازمه شروع مناسب درک واحساس نیاز و ایجاد ارتباط و در یک کلام آوردن مخاطب در فضای کلاسی و محتوا ی دینی مباحث است. /تشخیص علائق مخاطب بسته به شرائط سنی، محیطی و امکانات محیط کلاس است.از جمله مهمترین علاقه‌های مخاطب کلامی و شنیداری است که به جند شیوه آن اشاره می‌شود:

۱-شروع با طنز: استفاده از علاقه‌های شیرین، جذاب و خنده دار که بیشتر ویژه کودکان و نوجوانان خصوصاً کلاسهای که ظرفیت خوبی داشته باشند.

۲-شروع با داستان: بیان داستانهای آموزنده ومستند قرآنی و روایی جهت تشریح و تفهیم مبا حث بسیار مفید و سازنده است.

۳- شروع با مطلب تعجب برانگیز: به عنون نمونه استاد در کلاس حرف دل بچه‌ها را با زبان کودکانه بزند بگوید این دانشجویان این موقع سال اومدند اینجا، روستای ما چه کارکنند ؟!

۴-شروع با شعر:

۵-شروع با یک پرسش: به عنوان نمونه در ابتدای کلاس بگوئید بچه‌ها به نظر شما چه چیزهایی داریم که با چشم نمی‌تواند دید ؟ پاسخ: درد- الکترسیته- فکر- همدردی و…       با این سوال به خوبی می‌توان مباحثی مثل اثبات خدا، توحید، وحی و برخی شبهاتی مثل آن را مطرح و به شبهات آن پاسخ داد.

۶- همخوانی: یک سوره کوچک و یا شعری که همه حفظ هستند بیشتر سرکلاسهای قرآن و کودکان قابل اجرا است.

۷-شروع­باخاطره:از سیره انبیاء وائمه اطهار، و یا شهدا حتی اگرخاطراتی از زمان کودکی یا نوجوانی خود دارید و مطالبی آموزنده دارد قابل ارائه جهت شروع کلاس می‌باشد.

۸- شروع بار آمار: استفاده از اعداد و ارقام مستند نسبت به شهر، جامعه و دنیا به شکلی که نوعی ثمره داشته و ارتباطی با موضوعی مبحث کلاس داشته با شد.

۹-شیوه مجهول گویی: سبکی که در برخی از سوره قرآن نیز استفاده شده مثلاً در سوره مبارکه شمس پس از هفت قسم،تقوی را مطرح می‌کند.

 

همچنین ببینید

دهم ربیع الثانی سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها (منبر ده دقیقه ای)

تعداد امامزادگان شایسته تعظیم و تجلیل در «دار الایمان قم‏»که بر فراز قبور مطهرشان گنبد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 10 = 18