خانه / اسلایدر اصلی / روش کلاسداری

روش کلاسداری

بخش اوّل: ارکان کلاسداری

ارکان و مراحل کلاسداری

الف) شروع مناسب

لازمه شروع مناسب درک واحساس نیاز و ایجاد ارتباط و در یک کلام آوردن مخاطب در فضای کلاسی و محتوا ی دینی مباحث است. /تشخیص علائق مخاطب بسته به شرائط سنی، محیطی و امکانات محیط کلاس است.از جمله مهمترین علاقه‌های مخاطب کلامی و شنیداری است که به جند شیوه آن اشاره می‌شود:

۱-شروع با طنز: استفاده از علاقه‌های شیرین، جذاب و خنده دار که بیشتر ویژه کودکان و نوجوانان خصوصاً کلاسهای که ظرفیت خوبی داشته باشند.

۲-شروع با داستان: بیان داستانهای آموزنده ومستند قرآنی و روایی جهت تشریح و تفهیم مبا حث بسیار مفید و سازنده است.

۳- شروع با مطلب تعجب برانگیز: به عنون نمونه استاد در کلاس حرف دل بچه‌ها را با زبان کودکانه بزند بگوید این دانشجویان این موقع سال اومدند اینجا، روستای ما چه کارکنند ؟!

۴-شروع با شعر:

۵-شروع با یک پرسش: به عنوان نمونه در ابتدای کلاس بگوئید بچه‌ها به نظر شما چه چیزهایی داریم که با چشم نمی‌تواند دید ؟ پاسخ: درد- الکترسیته- فکر- همدردی و…       با این سوال به خوبی می‌توان مباحثی مثل اثبات خدا، توحید، وحی و برخی شبهاتی مثل آن را مطرح و به شبهات آن پاسخ داد.

۶- همخوانی: یک سوره کوچک و یا شعری که همه حفظ هستند بیشتر سرکلاسهای قرآن و کودکان قابل اجرا است.

۷-شروع­باخاطره:از سیره انبیاء وائمه اطهار، و یا شهدا حتی اگرخاطراتی از زمان کودکی یا نوجوانی خود دارید و مطالبی آموزنده دارد قابل ارائه جهت شروع کلاس می‌باشد.

۸- شروع بار آمار: استفاده از اعداد و ارقام مستند نسبت به شهر، جامعه و دنیا به شکلی که نوعی ثمره داشته و ارتباطی با موضوعی مبحث کلاس داشته با شد.

۹-شیوه مجهول گویی: سبکی که در برخی از سوره قرآن نیز استفاده شده مثلاً در سوره مبارکه شمس پس از هفت قسم،تقوی را مطرح می‌کند.

 

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
5 + 11 =


36 + = 37