خانه / توصیف آثار علمی(قبس) / توصیف کتاب/ کتاب ولایت(فقیه ولایت فقاهت و عدالت) + فایل pdf و xmind

فرم توصیف آثار علمي معاونت پژوهش‌های مرکز علمی فرهنگی آینده‌سازان

معرفي توصیفگر

نام و نام خانوادگي:  محمد رضا صفی خانی       عضو گروه‌ پژوهشي:  معارف      محور موضوعی مرتبط:  معارف                 

هدف تربيتي انتخابی:   ولایت فقیه

تاريخ شروع: ۲۳/۰۷/۹۷                  تاریخ ارائه: ۰۹/۱۰/۹۷

معرفي اثر علمی

عنوان اثر:   ولایت فقیه (ولایت فقاهت و عدالت)     نوع توصیف: (کتاب/مقاله)       پدیدآورنده: آیت ا… جوادی آملی تنظیم (محمد محرابی)

معرفی اجمالی پدیدآورنده:

عبدالله جوادی آملی (زاده ۱۳۱۲، آمل)، فقیه، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن و مدرس جامعه مدرسین و از مراجع تقلید شیعه و ایرانی است. وی سابقه عضویت مجلس خبرگان قانون اساسی، جامعه مدرسین، مجلس خبرگان رهبری، شورای عالی قضایی را داشته و سال‌ها یکی از امامان جمعه موقت قم بوده‌است.

ایشان پس از پایان ششم ابتدایی، در سال ۱۳۲۵ وارد حوزه علمیه آمل شد. پس از آن به حوزه علمیه مشهد رفت ولی در آنجا ماندگار نشد. در سال ۱۳۲۹ به تهران رفت و با راهنمایی محمدتقی آملی، تحصیلات خود را در دبیرستان مروی ادامه داد. در آنجا رسائل و مکاسب را از اسماعیل جاپلقی، سید عباس فشارکی و سید محمد محقق داماد فرا گرفت و از درس هیئت، طبیعیات اشارات، بخش‌هایی از اسفار و شرح منظومه علامه شعرانی بهره برد. در درس تفسیر قرآن، بخشی از شرح منظومه، بخش‌های الهیات و عرفان اشارات و مبحث نفس اسفار مهدی الهی قمشه‌ای شرکت کرد و شرح فصوص‌الحکم را از فاضل تونی و درس خارج فقه و اصول را از محمدتقی آملی آموخت. هرچند در همه موارد شاگرد صفرعلی شهمیرزادی سیاهپره‌ای هم بوده‌است.

در سال ۱۳۳۴ با تشویق محمدتقی آملی، برای تکمیل تحصیلات به حوزه علمیه قم کوچ کرد. در آنجا مدتی از درس خارج فقه علامه سید حسین طباطبایی بروجردی استفاده کرد و بیش از دوازده سال در درس خارج فقه محقّق داماد و حدود هفت سال در درس خارج اصول سید روح‌الله خمینی حضور یافت. وی همچنین حدود پنج سال در درس خارج میرزا هاشم آملی شرکت کرد. از همان ابتدای ورود به قم، رابطه علمی خود را با فیلسوف و مفسر قرآن، سید محمدحسین طباطبایی آغاز کرد که این ارتباط تا پایان عمر وی ادامه یافت.

آثار و تآلیفات

            تفسیر ترتیبی قرآن-تفسیر موضوعی قرآن-عترت و عرفان-فلسفه-کلام جدید-کلام قدیم-فقه-معارف-عرفانی- حدیث

اطلاعات نشر:  مرکز نشر اسراء، زمستان ۱۳۸۵، چاپ ششم، قطع وزیری ، شمارگان۳۰۰۰

معرفی اجمالی ناشر:

مرکزنشر اسراء ،درسال ۱۳۷۲ شمسی،به منظور تولید آثار دانشمند گرانمایه،حضرت آیت الله جوادی آملی (دامت برکاته)،به زبانهای مختلف ،عرضه آن به خیل عظیم مشتاقان معارف اسلامی ،رسما آغاز به کارنمود؛وظایف وماموریت های زیر را برعهده گرفت:

۱-   تولید آثار مکتوب با کیفیت مطلوب و استاندار،وسرعت قابل قبول با استفاده از فناوری وتکنولوژی روز دنیا

۲-   عرضه سریع ،به موقع ،با قیمت مناسب،از طریق فروش اینترنتی،الکترونیکی،سنتی و تلفنی

۳-   بستر سازی دسترسی آسان ،سریع وکم هزینه مخاطبان داخل وخارج کشور به محصولات

۴-   حضور با برنامه،هدفمند وموثر در نمایشگاه های بین المللی داخلی و خارجی،استانی ،اختصاصی ،مشارکتی ومناسبتی

۵-   تبلیغات واطلاع رسانی از طریق پایگاه اطلاع رسانی ،سامانه پیام کوتاه ،بانک اطلاعات مخاطبین و همراهان نشر،چاپ بروشور ونمایه آثارو….

۶-   ایجاد و تقویت نمایندگی های عرضه و فروش محصولات در داخل و خارج از کشور

چگونگی انتخاب

در موضوع ولایت فقیه منابع زیاد است اما منبعی که به صورت جامع به این موضوع پرداخته باشد کم است. کتاب حاضر به جهت جامع نگری در موضوع و نویسنده آن که آیت ا… جوادی (حفظه الله) است انتخاب شده است.

چرايي انتخاب اثر:

-این کتاب به یکی از موضوعات مختص در منظومه می‌پردازد

– این کتاب می تواند برای گروه هدف (پژوهشگر) در شناخت این موضوع بسیار کمک‌کننده باشد.

-نویسنده کتاب یکی از نظریه پردازان در این حوزه و دیگر حوزه های علوم اسلامی است.

مخاطب کتاب: (پژوهشگر/مربی/ دانش‌آموز)

توصيف اثر

موضوع و مدعای اصلی:

نویسنده این کتاب در صدد ارائه جایگاه دین در عرصه های فردی و اجتماعی انسان است. وی براین باور است که دین در زمان غیبت هم استمرار دارد اما به واسطه جانشین امام معصوم علیه السلام نه خود معصوم علیه السلام لذا، جریان حکومت دینی به دست عالم جامع الشرایط جلوه ای از نظام سیاسی اسلام و زمینه ساز حاکمیت همه جانبه دین است. انکار و تردید دوستان در این موضوع (رهبری غیر معصوم) و طمع ورزی دشمنان در طول تاریخ، نسبت به این موضوع نویسنده را بر آن داشته است با کمکِ منابع دینی این جریان و خط سیر نورانی را واضح نماید. وی معتقد است باید اسلام ناب که از چشمه قرآن گرفته شده است بازشناسی شود تا همواره تازه و زنده بماند.

کلید واژها: اهمال‌کاری- راحت‌طلبی- بی‌نظمی- بی‌برنامگی- خودکم‌بینی

گزارش گزیده محتوا:

مطالب کتاب در هفت فصل دسته بندی شده است که به آن اشاره میشود.

فصل اول: انسان، آزادی، عبودیت و قانون

-نویسنده محترم ذیل این فصل نسبت انسان را با یکی از وصف هایش با عنوان آزادی مورد بررسی قرار می دهد در ادامه در باره نسبت انسان و محدوده آزادی و این که چه فردی می تواند آزادی او را محدود کند و در پایان این فصل به ضرورت نظم و قانون الهی، هدف قانون الهی، دایره وسعت و ابعاد اجتماعی آن در جامعه انسانی و مجریان آن در جامعه می پردازد.

فصل دوم: حکومت اسلامی و اهداف آن

– این فصل به مباحثی نظیر جدانبودن دین از سیاست- دین جزو مکاتب فکری صرف نیست بلکه دارای قوانین اجتماعی است-بررسی آینده جهان از اسلام و مکاتب مختلف که اسلام قائل به فراگیری قسط و عدل، آرامش و حکومت صالحان درزمین است و مکاتب دیگر با رشد سلاح های هسته ای و اتمی تصوری جز ویرانی نمی بینند – بررسی نقش مردم در ایجاد حکومت اسلامی می کند که حکومت اسلامی هیچ گاه بدون خواست و اراده مردم متحقق نمی شود-بررسی جایگاه مردم در جامعه الحادی و الهی که در این نوع جهان بینی، رفتارهای انسان هیچ نقشی در آیندهی او ندارد و در زندگی دنیایی به لحاظ عقیده، اخلاق و اعمال فردی نیازمند قانون نیست مگر آنکه طبیعت و زندگی طبیعی ناچار او را محدود سازد؛ اما بر اساس جهان بینی الهی برای انسان سرگذشت فراوانی بوده و عوالمی پیش رو دارد که چگونگی حیات و زندگی او در آینده (آخرت) بستگی تام به چگونگی رفتار، عقائد و اخلاق او در دنیا دارد-بررسی نظام دمکراسی غربی که حاکمان این نظام به دنبال آقایی بر مردم دنیا هستند- تبیین نیاز جامعه انسانی به یک حاکم که این حاکم کیست و از جانب چه کسی منصوب می شود و دارای چه خصوصیات و ویژگی های است-تبیین فلسفه و اهداف حکومت اسلامی که انسان را به سوی خلیفه الله شدن راهنمایی کند، کشور اسلامی را مدینه فاضله سازد (رشد فرهنگی، اقتصادی، صنعتی، روابط داخلی و بین الملل)، مهیا نمودن تمدن راستین و تبیین اصول حاکم بر روابط داخلی و خارجی.

فصل سوم: ضرورت ولایت فقیه

-در این فصل از کتاب نویسند به بحث چیستی ولایت فقیه –بیان انواع ولایت (ولایت تکوینی، ولایت تشریعی)-بررسی این که ولایت فقیه جزءکدام نوع از انواع ولایت قرار می گیرد که آیاولایت فقیه ولایت بر محجوران است یا ولایت بر جامعه خردمندان و این که ولایت هایی که در این عالم وجود دارند آیا ولایت بالذات هستند یا بالعرض- تبیین ویژگی های فقیه جامع الشرایط که باید دارای اجتهاد مطلق، عدالت مطلق و قدرت مدیریت و استعداد رهبری باشد – مشخص نمودن موضوع ولایت فقیه در علم کلام یا در علم فقه -بررسی دلایل سه گانه عقلی محض، نقلی محض و مرکب از نقل و عقل.

فصل چهارم: ولایت فقیه یا وکالت فقیه

نویسنده در ابتدای این فصل تفاوت میان ولایتی بودن یا وکالتی بودن زمامداری جامعه اسلام را بیان می کند سپس به تبیین حکومت ولایتی و یا وکالتی و اثرات آن در جامعه می پردازد. درادامه با دلایلی نظیر تداوم امامت، جامعیت دین، احکام اختصاصی امام و ولایت، عصاره دلایل نقلی و… به بحث ولایتی بودن حاکمیت فقه می پردازد. در پایان این فصل پیرامون وظایف مجلس خبرگان و چگونگی شکل گیری آن سخن می گوید.

فصل پنجم: وظایف و اختیارات ولی فقیه

در این فصل نویسند به مباحثی پرداخته است که عبارتند از: بررسی استمرار قانون و حکومت الهی از این رو که اسلام شریعت خاتم و دین کامل الهی است از این رو تا پایان جهان پاسخ گوی نیاز های عقیدتی و اخلافی و عملی انسان است-تبیین ولایت در عصر غیبت به این دلیل که جامعه اسلامی از ادراک برکات حضور امام محرومند و جاودانگی دین اقتضا دارد که آن دو شأن تعلیم دین و اجرای احکام تداوم یابد که این دو وظیفه بر عهده نائب امام است که به واسطه اجتهاد فقیه در منابع معتبر اسلامی یعنی کتاب، سنت، اجماع و عقل برای دریافت احکام الهی صورت می گیرد-بررسی شوون حاکم اسلامی به لحاظ علمی و عملی که شأن علمی مانند افتاء و حفاظت و در شأن علمی مثل ولاء و قضاء- بررسی چگونگی رفع تزاحم در مقام اجرای احکام الهی به دلیل آن که عالم طبیعت و حرکت، عالم تضاد و مزاحمت است-تبیین اختیارات یا مسئولیت های مطلقه فقیه که آیا ولی فقیه همان اختیاراتی که امام و پیامبر برعهده داشته اند را دارد یانه؟ در ادامه به ارائه سه نکته درباره ولایت مطلقه ولی فقیه می پردازد که اولا برترین عالم قرار است حاکم شود ثانیا محدوده ولایت مطلقه اش تا جایی است که جزء شأن نبوت و امامت نباشد ثالثا مقصود از ولایت مطلقه، ولایت مطلقه در اجرای احکام است نه اینکه بتواند احکام اسلام را تغییر دهد-بررسی قوانین و مقررات اسلامی می پردازد که برخی از احکام به مقتضای شأن انسان ثابت و برخی از آن ها به خاطر شأن متغیر انسان، متغیر- بررسی این مورد که حکومت برای ولی فقیه، وظیفه است نه امتیاز و ذیل این بحث درباره این که خود ولی باید عامل به دستورات الهی باشد- و در پایان به موضوع حاکم، در عالم قانون خداست نه شخص فقیه می پردازد به این بیان که شخص فقیه حکومت نمی کند بلکه شخصیت فقیه که تابع شخصیت دینی او است که همان فقاهت، عدالت، مدیریت است حکومت می کند.

فصل ششم: امام خمینی؛ ولایت فقیه، عزت مردم

در این فصل نویسند بخاطر ملموس نمودن بحث ولایت فقیه برای خوانندگان امام خمینی را به عنوان مصداق اتم و اکمل اشاره می نماید لازم به ذکر است که این فصل تا حدودی بازگو کردن همان مطالب فصول گذشته است که در این جا در چهار بخش آمده است، بخش اول: امام خمینی و وارث خلافت انبیاء-سیر نظری و سیر بصری امام خمینی-امام خمینی، مهندس معمار اسلام-امام خمینی از عرفان تا تولی دین-حکومت، خلافت الله یا عفطه عنز-امام خمینی جامع شریعت، طریقت و حقیقت- ارتباط خاص امام خمینی با خداوند-دهه غیبت و دهه شهود امام خمینی

بخش دوم: امام خمینی و ولایت فقیه-علم فقه و تطور تاریخی آن-تطور و تکامل ولایت فقیه-امام خمینی و اوج تکامل ولایت فقیه-امام خمینی از دیدگاه کلام به فقه نگریست-امام خمینی و فقه جواهری-ولایت فقیه و رابطه امام و امت-تحصیلی بودن شرایط ولایت فقیه-محرک قیادی و محرک سیاقی

بخش سوم: امام خمینی و عزت مردم-از زمین جاهلیت تا آسمان امنیت-قیام ۱۵ خرداد و ارکان آن-تأثیر نهضت عاشورا بر نهضت امام خمینی-عناصر محوری نهضت امام خمینی (هدف و اهتمام، دوری از دنیاگرایی، خلوص نهضت و یاران و مردمی بودن نهضت)

بخش چهارم: تداوم راه امام خمینی-نعمت حکومت-سه مقطع تاریخی ایران-حرکت در خط امام خمینی-دشواری های راه امام- حق متقابل رهبری و مردم-دو شرط نظام اسلامی-علل سقوط حکومت از نگاه امیر المومنین علیه السلام-ضرورت حضور و بیداری مردم-توطئه دشمن و لزوم هوشیاری-ضرورت اتحاد ملت- رابطه امام امت و تحقق وحدت

فصل هفتم: پرسش و پاسخ؛ نقد و جواب

در این فصل نویسنده به تمامی سئوالات پیرامون مسئله ولایت فقیه پاسخ در قالب ۱۱۵ سئوال پاسخ داده است. موضوعاتی را که در این فصل به آن ها پرداخته شده عبارتند از:

– شبهات درباره ولایت فقیه-حکومت دینی، حکومت اسلامی-ضرورت ولایت فقیه و جایگاه علمی آن-نصب، ولایت و انتخاب-جایگاه مجلس خبرگان-ولایت مطلقه و اختیارات رهبر-جمهوری اسلامی و نقش مردم-قانون اساسی؛ جامعه مدنی و دموکراسی.

نقد اثر

نقاط قوت ساختاری:

نقاط ضعف محتوایی:

  • استدلالی که در ذیل تیتر «حاکمیت جهانی دین خدا» بیان شده است، متقن نیست و با مشکل همراه است.
  • در ادامه مقاله تا تیتر «حاکمیت مستضعفان» از شرح و بیان استدلالها به سرعت عبور شده است و مطلب را مشکل­دار کرده است.
  • در ذیل تیتر قبل عبارت «ویژگی­ها» آمده است که لازم است به قرائن یا نشانه­ها تبدیل شود.
  • استدلال در ذیل تیتر «کاربرد واژه استضعاف» با ضعف همراه است.
  • بخشی از بحث مطرح شده در ذیل تیتر «وعده عدالت جهانی» طردا لباب به نظر می­رسد.

نقاط ضعف ساختاری:

  • تیتر «ضرورت تحقق وعده­های الهی» تیتر مناسب و بجایی نیست.

دانلود فایل pdf و xmind و word توصیف کتاب ولایت فقیه (عدالت و فقاهت)

همچنین ببینید

مهارت‌های عقل ورزی در قرآن کریم و استلزامات آن برای اصلاح یا تکمیل «برنامه فلسفه برای کودکان»

بسمه تعالی فرم توصیف آثار علمي معاونت پژوهش‌های مرکز علمی فرهنگی آینده‌سازان معرفي اثر علمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + = 16