خانه / اسلایدر اصلی / بسته پيشنهادي براي مطالعه به مناسبت ۱۳ آبان

بسته پيشنهادي براي مطالعه به مناسبت ۱۳ آبان

بسته پيشنهادي براي مطالعه به مناسبت ۱۳ آبان

۱۵ كتاب براي آنكه بلندتر بگوييم مرگ بر آمريكا/ خاطرات فرمانده عمليات نافرجام طبس را بخوانيد

مولف کتاب «چارلی بکویث» فرمانده عملیات نافرجام طبس است. این کتاب از جمله خاطراتی است که به طور مفصل به مسئله آزاد سازی گروگانهای آمریکایی در ایران پرداخته است که ۱۹۸۳ پس از واقعه طبس در آمریکا منتشر شد. در این کتاب طرح‌های مختلفی برای آزاد سازی گروگان‌ها مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است. در این کتاب خواننده با ماموریت‌ها و مانورهای سخت نظامی آشنا خواهد شد.

سيزده آبان را نبايد دست كم گرفت. وقتي ماجراي دشمني با آمريكا و مبارزه با خوي استكباري او و همپالكي‌هايش پيش مي‌آيد با مشتها را گره كرد و بلنذ فرياد زد «مرگ بر آمريكا». آنچه در ادامه مي‌آيد بخش اول از بسته كتابي است كه براي مطالعه به مناسبت ۱۳ آبان پيشنهاد مي‌دهيم.

عنوان كتاب

نويسنده

ناشر

تاریخ شفاهی دانشجویان پیرو خط امام: دانشجویان و گروگان‌ها حسین جودوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پیروزی انقلاب اسلامی اگرچه نفوذ آمریكا را در ایران تحلیل برد، ولی منجر به زوال كامل قدرت و دخالت‌های آن نشد و بقایای عوامل آمریكا در درون مملكت مشغول توطئه بودند؛ به ‌خصوص اینكه با روی كار آمدن دولت موقت استكبار به آن امیدوارتر شد. در این شرایط دولت موقت كه امور كشور را در دست گرفته بود، متأثر از دیدگاه نهضت آزادی كه از قضا اكثر اعضای دولت از یاران سابق بازرگان انتخاب شده بودند، چندان به پاكسازی ادارات و استقرار جمهوری اسلامی نمی‌پرداختند و مطالبات امام و مردم انقلابی برآورده نشده بود.

تساهل دولت بازرگان در برخورد با حركت‌های تجزیه‌طلبانه‌ی داخلی كه كشور را به سوی اغتشاش می‌برد و عدم اتخاذ مواضع انقلابی در مقابل استكبار جهانی، دانشجویان مسلمان را بر آن داشت تا با حركتی انقلابی اعتراض خود را به عملكرد دولت موقت نشان دهند. دانشجویان چند دانشگاه تهران تحت عنوان «دانشجویان پیرو خط امام» لانه‌ی جاسوسی آمریكا را تسخیر كردند و به افشای عملیات این سفارتخانه در قبال انقلاب و نظام اسلامی پرداختند.

مجموعه حاضر شامل مصاحبه‌هایی است با چندین تن از دانشجویان پیرو خط امام كه هر یك با رجوع به حافظه‌ی خود و فراخوار پرسش‌هایی كه از آنها شده است، به بازگویی حوادث لانه و حال و هوای آن روزها پرداخته‌اند. علت تسخیر لانه‌ی جاسوسی به دست دانشجویان، تركیب دانشگاه‌های شركت‌كننده در این واقعه و نحوه‌ی تعامل آنها با همدیگر، برخورد مسئولان نظام با دانشجویان و حوادث تلخ و شیرینی كه در درون لانه‌ی جاسوسی می‌گذشت در مصاحبه با آنها روشن شده است. مطلب بسیار مهم دیگری كه در خلال مصاحبه‌ها به آن اشاره شده طرز عملكرد و موضع‌‌گیری برخی از اشخاص است كه اتفاقاً بعد از اتمام جریان گروگان‌گیری در مسئولیت‌های مختلف نظام اسلامی بودند و در نحوه‌ی انتشار اسناد لانه‌ی جاسوسی دست داشتند.

عنوان كتاب

نويسنده

ناشر

جنبش وال استریت و روزهای ناآرام آمریکا اسدالله افشار سفیر اردهال

موضوع این کتاب، تبیین علل قیام مردم آمریکا علیه نظام سرمایه‌داری است. کتاب حاضر، در بیست فصل تدوین گردیده و تلاشی است در راستای بازخوانی علل شکل‌گیری «جنبش وال‌استریت» و تبیین علل قیام مردم آمریکا علیه نظام سرمایه‌داری. عناوین برخی فصول مندرج در کتاب، عبارتند از: آشنایی با وال استریت؛ جنبش اشغال وال استریت نشانه‌ای از ناخوشی اقتصاد جهان؛ ماهیت تظاهرات اعتراضی در وال‌استریت؛ شکسته شدن استخوان‌های لیبرالیسم؛ جنبش وال استریت، بحران جهانی اقتصاد و ارزیابی کارآیی نظام سرمایه‌داری؛ واقعیت نظام اقتصادی امریکا؛ نگاه سیاسی سیاست‌بازان آمریکایی به جنبش وال‌استریت؛ و بررسی کارنامة جنبش وال استریت و سابقة بحران‌های اقتصادی در آمریکا و اروپا.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
نیروی دلتا چارلی بکویث/ دونالد ناکس/ رضا فاضل زرندی امیرکبیر

 

مولف کتاب «چارلی بکویث» فرمانده عملیات نافرجام طبس است. این کتاب از جمله خاطراتی است که به طور مفصل به مسئله آزاد سازی گروگانهای آمریکایی در ایران پرداخته است که ۱۹۸۳ پس از واقعه طبس در آمریکا منتشر شد. در این کتاب طرح‌های مختلفی برای آزاد سازی گروگان‌ها مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است.

در این کتاب خواننده با ماموریت‌ها و مانورهای سخت نظامی آشنا خواهد شد. انگیزه وی از نوشتن کتاب نیروی دلتا بیان خاطراتی از نحوه شکل گیری نیروی دلتا و تشریح عملیات حمله به سفارت آمریکا در ایران بخاطر آزاد سازی گروگانها است. کتاب در ۴۷فصل و۴۶۱صفحه مصور تدوین شده است.

از فصل ۳۱به بعد به اشغال سفارت آمریکا در تهران اختصاص یافته است و به مرور به نحوه طرح و شکل گیری عملیات نجات گروگان‌ها پرداخته شده است.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
تسخیر: اولین روایت مکتوب از درون سفارت تسخیر شده آمریکا در تهران معصومه ابتکار/ فریبا ابتهاج‌شیرازی اطلاعات

كتاب حاضر نخستين روايت يك ايرانى است كه شاهد اشغال سفارت  آمريكا در تهران بوده است.«تسخير» داستان خاطرات، ماجراها و وقايع ناگفته تسخير لانه جاسوسى در تهران در قالبى ساده و روان است كه براى نخستين بار پرده از تبليغات سوء و غير واقعى رسانه‌‏هاى غربى عليه انقلاب اسلامى ايران برداشته و اهداف دانشجويان مسلمان پيرو خط امام از اين اقدام را در تصويرى واقع‌‏بينانه شامل نقاط قوت و ضعف آن تبيين مي‌‏نمايد.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
آمریکا ستیزی چرا؟ روژه گارودی کانون اندیشه جوان

هدف اصلی این کتاب، نگاهی به چگونگی پیدایش و پایایی این ‌نظام سلطه‌گر است. نویسنده‌ی کتاب با ذکر دو نکته‌ی اساسی، مبنای نگاه خود به پدیده‌ی آمریکاستیزی را تشریح می‌کند. اول آن‌که «آمریکاستیزی» و «بیگانه‌ستیزی» دو مفهوم جدا از یکدیگرند؛ چرا که اولی یک مکتب جهانی و دومی نوعی احساس ملی‌گرایانه ‌است. و دیگر آن‌که دلیل این مبارزه آن است که امروز آمریکا قصد دارد با تکیه بر قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی خویش، خود را بر دنیا تحمیل نماید؛ که البته تنها راه آمریکا برای دست‌یابی به این هدف عوامل داخلی و رهبران خود فروش هر جامعه است.

این کتاب با نثری روان و گویا و در حجمی کم، به خوبی درک روشنی از آن‌چه که «بهشت موعود عصر روشن‌گری» نامیده می‌شود، برای خواننده به ارمغان می‌آورد. ضمن آن که ریشه‌های پیوند تئوریک و عاطفی  ایالات متحده آمریکا با رژیم صهیونیستی و نیز شباهت‌های شکل‌گیری هر دو آن‌ها به خوبی فهم می‌شود.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
امپراتوری هالیوود نیل گابلر / الهام شوشتری زاده عابد

شاید در ذهن بسیاری از علاقه‏مندان به سینما این سوال باشد که بزرگترین سازنده فیلم در حال حاضر، یعنی هالیوود، چگونه تاسیس شد؟ هدایت آن را چه کسانی بر عهده گرفتند؟ و از کجا به کجا رسید؟

بی شک یکی از راههای یافتن جواب این سوالات این است که به بررسی زندگی مدیران آن بپردازیم. مدیرانی که کودکی خود را در فقر و تنگدستی حاکم به دهکده‌های یهودی‌نشین روسیه، لهستان، مجارستان و آلمان گذرانده و شرایط دشوار زندگی آنها را به جوانانی ستیزه جو و بی‌رحم تبدیل کرده بود، همراه با گروهی از هم کیشان خود، در پی فرصت‌های جدید کسب و کار راهی آمریکا شدند.

در این کتاب با بررسی اسناد مختلفی به روشن کردن زوایای تاریک و پنهان صاحبان یهودی کمپانی های معروف هالیوود پرداخته شده است.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
تاریخ ناگفته و پنهان آمریکا هارون یحیی / ترجمه نصیر صاحب‌خلق نشر هلال

کتاب “تاریخ ناگفته و پنهان آمریکا” برگرفته از اثر بزرگ و جامع “عدنان اکتار” اندیشمند و نویسنده ترک، معروف به ” هارون یحیی” است. این اثر، دربرگیرنده نکات ناگفته تاریخ دولت کشوری است که داعیه برگزیده بودن داشته و درصدد تغییر نظام جهانی بر اساس مدلی انگلوساکسونی و آمریکایی است.

این کتاب داستان آمریکا است. داستانی که یا اصلا و یا به تمامی گفته نشده است. در مورد اینکه “آمریکا چگونه کشف شد؟” سخن های بسیاری نگفته اند؛ اما اینکه چرا کشف شد و با چه هدفی این اقدام انجام پذیرفت، ناگفته ها بسیار است؛ ناگفته هایی مثل انگیزه های قومی کشف آمریکا، یهودی بودن “کریستف کلمب”، حامیان یهودی او در دربار پادشاه اسپانیا و انگیزه های قومی، توراتی و کابالایی کشف آمریکا، کشتار اقوام سرخ پوست و یا بومیان آمریکا و انگیزه های توراتی این امر، فجایع انسانی به بار آمده توسط “کریستف کلمب” و مهاجران پیوریتان بعد از او در آمریکا و …..

کتاب حاضر که دارای دو فصل است: فصل اول با نام “بسوی دنیای جدید”، در مورد کلمب و تلاش ها و اهداف و موانع سر راهش و رسالت پیوریتان ها و رموز کابالایی و روز یهودی شدن آمریکا و فساد بنی اسرائیل در روی زمین صحبت می کند. در فصل دوم به نام “نظام حاکم بر آمریکا” عناوینی مانند نظم نوین جهانی، آمریکا و یهودیان، آیپاک سلطان واشینگتن، لابی و کاخ سفید، دعوای کندی و اسرائیل، کارتر در میان یهودیان، ریگان در کاخ سفید، موساد به دنبال ترور جورج بوش ، دو سازمان برای رهایی یهودیان از تحقیر، بسوی آرماگدون و ….. را مشاهده می کنید.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
رویای آمریکایی فاطمه شفیعی سروستانی هلال

این کتاب نسخة خلاصه شدة کتاب «تاریخ مردم ایالت متحده»، به قلم «هاوارد زین» برای جوانان است.نویسنده در این کتاب به عنوان مورّخی مارکسیستی، تاریخ آمریکا را از نگاه کارگران، مردم گرایان، سیاه پوستان، زنان، بردگان و سرخ پوستان این کشور، مورد بررسی قرار داده است.

او در بررسی خود جنگ داخلی آمریکا؛ جدایی آمریکا از بریتانیای کبیر؛ راه اندازی انقلاب بلشویکی؛ تأثیرهای جنگ جهانی اول و دوم بر آمریکا و نقش یهود و خاندان های زرسالار همچون: «روچیلدها»؛ «راکفلرها» و… در تحولات تاریخی غرب را مورد توجه قرار داده است.

همچنین کتاب او منازعات سرخ پوستان با اروپائیان تازه وارد، فعلیتهای جانفرسای سیاهپوستان علیه برده داری، کارگران علیه نظام سرمایه داری، زنان علیه نظام مردسالار و جنبش مدنی سیاهپوستان آمریکا در دهه ۱۹۶۰ م. را به تصویر می‏کشد.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
یدالله گریس هال سل موعود

«آنها خداي پيشين را مي‌پرستند كه فقط به دو ملت توجه دارد: يهوديان و مسيحيان . آنها مي‌گويند پنج ميليارد انسان باقي‌مانده در محاسبات الهي جايي ندارند، به همين دليل خداوند از ايشان مي‌خواهد براي قرباني شدن در آتش آرماگدون پيش بيايند. آنها مي‌گويند خداوند از ما نمي‌خواهد براي صلح گام برداريم، بلكه خواهان آغاز جنگي هسته‌اي است كه كرة زمين را تخريب و نابود كند…»

گریس هالس، نویسنده سخنرانی‌‌های رؤسای جمهور آمریکا و روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، در کتاب خود مسائلی را بیان می‌کند که برای هر کارشناس یا محقق مسائل سیاسی و مذهبی از اهمیت بسزایی برخوردار است. وی در کتابش، از نقش بنیادگرایی مسیحی در ایالات متحده می‌گوید و از تاثیر آن بر حکومت و جامعه آمریکا می‌نویسد.هالس، از دوران کودکی خود که چگونه یک بنیادگرای مسیحی می‌شود می‌نویسد و در ادامه از سفرش به  سرزمین‌‌های مقدس با سرپرستی جری فالول (مبشر مشهور انجیلی) می‌گوید و در کنار آن‌ها، به تحلیل و بررسی مطالب مرتبط با‌ اندیشه مسیحیت صهیونیستی می‌پردازد.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
آمریکا پیشتاز انحطاط روژه گارودی دفتر نشر فرهنگ اسلامی

نویسنده در کتاب حاضر ضمن انتقاد از اوضاع نابسامان بین‌المللی، دولت آمریکا را عامل اصلی بی‌نظمی و آشفتگی جهان امروز معرفی می‌کند .وی در این کتاب کوشیده است با استناد به اطلاعات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، طرحی جهانی و انسانی برای بنای((جهانی واحد)) به دست دهد .

این اثر متشکل از یازده فصل است: ۱-بی‌نظمی نوین جهانی۲ ـ تک خدایی بازار ۳-آمریکا پیشتاز انحطاط ۴ـ استعمار اروپا و سه جهان ۵ -کوشش‌های به ثمر نرسیده سوسیالیسم ۶- رویاها و دروغ‌های غرب ۷ ـ تمدن و ایمان جهان‌های دیگر :الهیات رهایی ۸ -چگونه از این وضع به در آییم؟ ۹- اعلامیه جهانی وظایف ۱۰- یک برنامه ملموس ۱۱ـ استنتاج

عنوان كتاب نويسنده ناشر
ما آمريكا را زير پا مي گذاريم محمد صائبي دانش و اندیشه معاصر

هدف از نگارش كتاب «ما آمریکا را زیر پا می‌گذاریم» اين است كه خوانندگان ضمن آشنايي با تاریخ واقعی و مستند، به نقش مؤثر ملی­گرایان، توده‌ای‌ها و صهیونیسم بین‌المللی در پیروزی کودتای آمریکا ۲۸ مرداد، تحولات سیاسی اقتصادی، نظامی و فرهنگی ایران در دوران محمدرضا پهلوی، مبارزات بی‌امان امام خمینی(ره) علیه شاه، آمریکا و اسرائیل پي‌ببرند.

مباحثي نظير عوامل سقوط شاه، عوامل پیروزی انقلاب اسلامی، ظهور و سقوط دولت موقت، تصرف سفارت آمریکا در تهران، شکست نظامی آمریکا در طبس، بحران گروگان‌های آمریکایی در تهران، کودتای نوژه، توطئه کردستان و نقش عوامل بیگانه، از عنوان بخش‌هاي اين نوشتارند.

موضوعاتي نظير جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، جنگ نفت، جنگ شیمیایی، جنگ خلیج فارس، پذیرش قطعنامه ۵۹۸، فاجعه هواپیمایی ایرباس ایرانی، جنگ تبلیغاتی غرب تحت لوای آیات شیطانی، اعتراف صدام به شکست و بالاخره نقش فعال سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی شرق و غرب را از ديگر موضوعات بررسي شده در اين كتاب می باشد.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
آمریکا چگونه آمریکا شد فرانك‌لوئي شوئل/ ابراهيم صدقياني اميركبير

كتاب حاضر ، تاريخ ایالات متحده امريكا را از آغاز اكتشاف تا پايان دهه ۱۹۶۰ را مورد بررسي قرار داده است.ابتداي كتاب مربوط به اواخر قرن ۱۵ ميلادي است و از ساكنان اوليه امريكا ، تأسيس مهاجرت و اسكان سفيد پوستان و برخورد با سرخ پوستان سخن به ميان آمده است . در پايان نگاهي اجمالي به انقلاب، توسعه ارضي و اقتصادي، جنگ جهاني اول، بحران اقتصادي اواخر دهه ۱۹۲۰،جنگ جهاني دوم، جنگ سرد و سرانجام تشنج زدايي و… شده است .

عنوان كتاب نويسنده ناشر
رویای جنگ گور ویدال خرسندی

نگارنده در «رویای جنگ» با زبان استعاری و بیان ادیبانه به مقابله با سیاست های جورج بوش و دار و دستة «دیک چنی»  می پردازد و هم چنین پهنة گستردة دروغ پردازی های امپراطوری آمریکا را افشا می کند و نشانه هایی از جاه طلبی های امپریالیستی آمریکایی معاصر را که ریشه در جنگ جهانی دوم دارد، بیان می کند.

این کتاب هم چنین در برگیرندة مجموعه مقالات و نقد سیاست های ایالت متحدة آمریکا است و شامل ۳ فصل می باشد. چشم اندازهای دموکراتیک؛ سه دروغ برای حکمرانی؛ و اهداف تبعیض، حرکت تدریجی به سوی آرماگدون و…

عنوان كتاب نويسنده ناشر
امریکا دنیا را به کدام سو می برد؟ جمعی از نویسندگان بنیاد فرهنگی ‌پژوهشی غرب ‌شناسی سروش

چرا امریکا با ایران سر دشمنی دارد؟ اهداف و علل این دشمنی چیست؟ دانستن این سوال برای کسی که به دنبال تحلیلی واقع بینانه از شرایط سیاسی جهان است ضرورتی انکار ناپذیر است. به عبارت دیگر راه های جدیدی که امریکا برای حفظ سلطة اقتصادی، نظامی و سیاسی خود بر جهان و به خصوص بر کشورهای اسلامی و ایران در پیش گرفته است چیست؟ تاریخ سیاسی امریکا با جنگ آغاز شد و این کشور در طول بیش از دو قرن همواره در جهت کسب قدرت داخلی و سلطة خارجی رو به اوج بوده است.

عنوان كتاب نويسنده ناشر
ارزيابي رابطه با آمريكا (از ديدگاه  اقتصادي) حسن دادگر كانون انديشه جوان

در تحقيق حاضر نخست به انگيزه‌ها و اهداف آمريكا از داشتن رابطه با كشورهاي در حال توسعه اشاره شده، سپس تاريخچه رابطه آمريكا با كشورهاي در حال توسعه و نيز كشورهاي اسلامي و خاورميانه مرور مي‌شود .در ادامه، با توجه به عواملي چون وضعيت زماني، سياست‌هاي حاكم جهاني، موقعيت ايران، نظام حكومتي ايران و رقابت‌هاي سلطه‌گرانه قدرت‌هاي مسلط، تحليلي از رابطه آمريكا با ايران قبل و پس از انقلاب، عرض مي‌شود. “ارزيابي رابطه ايران و آمريكا از منظر اقتصادي” مبحث پاياني اين كتاب است.

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

69 + = 78