جمعه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اسلایدر اصلی / ۱۲ دلیل برای مخالفت جمهورى اسلامى با آمریکا

۱۲ دلیل برای مخالفت جمهورى اسلامى با آمریکا

علت مخالفت جمهورى اسلامى با آمریکا چیست؟
علت دشمنى آمریکا با جمهورى اسلامى چیست؟
آمریکا چه جنایت هایى در طول تاریخ بر ضد ایران انجام داده؟

تاریخ کشور ما شاهد فهرست بلندی از اقدامات خصمانه , ستیزه جویانه و غیر انسانی آمریکا علیه کشورمان است که با هیچ منطق و وجدان انسانی سازگار نمی باشد . در اینجا به اختصار به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم .
۱.کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ؛ یکی از اقدامات ستیزه جویانه آمریکا نسبت به ایران , کودتای ۲۸مرداد و طرح براندازی دولت مصدق بود . بنابر اعتراف وقاحت بار آمریکایی ها که در اسناد منتشره توسط سازمان سیا و وزارت خارجه آمریکا در سال ۱۳۷۹ منعکس شده است, نمایندگان دستگاه امنیتی انگلیس , موضوع براندازی دولت مصدق و جایگزین کردن یک حکومت کاملاً وابسته را به نمایندگان سیا پیشنهاد می کنند که با پاسخ مثبت آمریکایی ها در فروردین ۱۳۳۲ مواجه شدند . آمریکایی ها برای اجرایی کردن طرح کودتا , بودجه هنگفتی را در شانزدهم فروردین ۱۳۳۲ به تصویب می رسانند که مبلغ یک میلیون دلار آن را علی الحساب در اختیار کمیته طراحی کودتا قرار داده تا برای عملی کردن آن هزینه شود . بر اساس این طرح قرار شد که سرلشگر زاهدی با حمایت آمریکا و انگلیس , مسئولیت اجرای کودتا را تا به انجام رساندن آن به عهده بگیرد .(واعظی , حسن , ایران و آمریکا , بررسی سیاست های آمریکا در ایران , تهران , سروش , ۱۳۷۹, ص ۵۸) مادلین آلبرایت وزیر خارجه دولت بیل کلینتون نخستین بار در یکی از سخنرانی های رسمی خود در ۲۷ اسفند ۱۳۷۸ بدون هیچ گونه عذر خواهی از ملت ایران , از نقش مستقیم و محوری ایالات متحده آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد به صراحت پرده برداشت و گفت: « در سال ۱۳۳۲ ایالات متحده آمریکا , نقش مهمی در هماهنگی برای سرنگون کردن رژیم مردمی نخست وزیر محمد مصدق بازی کرد و دولت آیزنهاور بر این باور بود که این عمل به خاطر دلایل استراتژیک قابل توجیه است .»(کرامتی , محمد تقی , وسوسه شیطان بزرگ , قم, همای غدیر , ۱۳۸۳, ص ۲۱۰)

۲. حمایت و تحکیم پایه های دیکتاتوری شاه ؛ حمایت دولت آمریکا از شاه پس از ۲۸ مرداد ۱۳۳۳۲ وارد مرحله جدیدی شد و آمریکایی ها با تمام توان از شاه حمایت کردند . حمایت های مالی آمریکا پس از کودتا به طور شگفت انگیزی افزایش یافت . دقیقاً ۱۲ روز پس از کودتای ۲۸ مرداد , شاه از امریکا در خواست وام می کند و امریکا نیز با پرداخت وام ۴۵ میلیون دلاری به ایران موافقت می کند . در سال ۱۳۳۰ کمک مالی امریکا به ایران بالغ بر ۱/۳ میلیون دلار بود اما این رقم در سال بعد از کودتا به ۷۰ میلیون دلار یعنی ۶۰ برابر رقم قبلی می رسد وسه سال بعد به ۲۵۰ میلیون دلار افزایش می یابد . (واعظی , حسن , ایران و آمریکا , پیشین , ص ۶۴-۶۵)آمریکایی ها که ایران را جزیره ثبات خود می دانستند , تا آخرین روزهای حیات سیاسی شاه , دست از حمایت وی بر نداشتند .

۳. تحمیل قانون ننگین و تحقیر آمیز کاپیتولاسیون ؛ یکی از اقدامات تحقیر آمیز دولت ایالات متحده آمریکا علیه ملت ایران , فشار بر حکومت وابسته شاه برای تصویب لایحه اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی در مجلس شورای ملی ایران بود . به موجب این لایحه ننگین و حقارت بار که کاپیتولاسیون نام داشت , دستگاه قضایی ایران حق نداشت هیچ یک از مستشاران ع نظامیان , کارمندان و کارکنان آمریکایی و نیز خانواده ها و وابستگان آنان را که حدوداً بالغ بر چهل هزار نفر در زمان تصویب قانون می شدند , تحت پیگرد قانونی قرار دهد . این قانون در ایران در زمانی به تصویب رسید که حتی کشورهایی عقب مانده آفریقایی و کشورهای نیمه مستعمره هم به ان تن نمی دادند .( مدنی , سید جلال , تاریخ سیاسی معاصر ایران , قم , انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه , ج۲, ۹۵)

۴. حمله نظامی به طبس ؛ از اقدامات ستیزه جویانه دیگرآمریکا , حمله نظامی به طبس بود . آمریکایی ها پس از بررسی های فراوان وبا اتکا به عناصر ضد انقلاب و وابسته به رژیم منحوش پهلوی که همچنان در داخل کشور به توطئه اشتغال داشتند , درحمله نظامی به ایران مصمم شدند و سرانجام پس از حصول اطمینان از موفقیت در عملیات نظامی در پنجم اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ شبانه تعدادی از نیروهای آموزش دیده زبده و ویژه خود را توسط هشت فروند هلی کوپتر و هفت فروند هواپیمای پیشرفته در یکی از فرود گاههای دور افتاده طبس پیاده کردند تا از آنجا بر اساس برنامه ریزی قبلی و یک زمانبندی دقیق عملیات نظامی خود را شروع کنند . اما در نهایت ناباوری به امر خداوند , هواپیماها و بالگردها در دام طوفانی سهمگین از شن های طبس گرفتار شدند وبه شدت به هم خوردند و منفجر شدند و عملیات به طور مفتضحانه ای به شکست انجامید .

۵. کودتای نوژه ؛ از جمله اقدامات براندازانه آمریکا پس از شکست حمله نظامی به طبس , طرح ریزی کودتای نوژه در هجدهم تیرماه ۱۳۵۹ بود . کودتای نوژه توسط یک ستاد از پاریس به رهبری شاهپور بختیار هدایت می شد. آمریکایی ها برای اجرای موفقیت آمیز این طرح , ده ها میلیون دلار و صدها میلیون تومان هزینه کردند , کارشناسان این کودتا را از لحاظ تجهیزات نظامی که قرار بود از داخل و خارج برای آن به کار گرفته شود در تاریخ کودتاهای جهان بی سابقه و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را در مقایسه با آن یک بازی کودکانه می دانند از این رو آژانس جاسوسی بین المللی آمریکا به موفقیت این کودتا بی اندازه مطمئن بود کودتاگران خانه ای برای انتقال و استقرار آیت الله شریعتمداری به تهران اجاره کرده بودند تا به عنوان یک رهبر مذهبی کودتا را تأیید کند . اما به لطف خداوند این کودتا کشف وقبل از این که وارد فاز اجرایی خود شود طی یک عملیات تمامی عوامل آن در داخل کشور دستگیر شدند . (کرامتی , محمد تقی , وسوسه شیطان بزرگ , پیشین ,ص ۴۹-۵۰)

۶. حصر اقتصادی و اقدامات تحریمی علیه نظام جمهوری اسلامی ؛ دولت امریکا از اوائل سال ۱۳۵۹ اقدام به محاصره اقتصادی ایران کرد و از آن سال به بعد همچنان ادامه یافت و هر سال با جعل قوانین تحریمی بیشتر , حلقه محاصره را تنگ تر نمود .آمریکایی ها یک ماه بعد از شروع حصر اقتصادی به دستور کارتر , تمام اموال و دارایی های ایران را که در مؤسسات مالی و بانک های آمریکایی نگهداری می شد , مصادره کردند و حساب های بانکی ایران را به طور کامل مسدود نمودند. و رؤساس جمهوری بعد نیز هر کدام بر شدت تحریم ها و فشارها بر علیه ایران افزودند و این فشارها تا به امروز ادامه داشته و پر دامنه تر و شدیدتر دنبال می شود .

۷. تحریک عراق به جنگ با ایران ؛ یک دیگر از اقدامات خصومت آمیز آمریکا علیه ایران , ترغیب و تحریک رژیم بعث برای حمله به ایران بود . برژینسکی مشاور امنیت ملی آمریکا برای اماده سازی عراق برای شروع جنگ و اطلاع رسانی به این کشور سفرهای محرمانه مکرر به بغدا کرد که مجله ژورنال استریت در تاریخ ۸ فوریه ۱۹۸۰ یکی از سفرهای محرمانه را فاش کرد , علاوه بر این مطبوعات اروپایی نیز در همان زمان , از ملاقات های مکرر وی با صدام خبر دادند .( واعظی , حسن , ایران و آمریکا , پیشین , ص ۱۰۰)هر چند آمریکاییها تا کنون کوشیده اند نقش خود را در تحریک صدام برای حمله به ایران کتمان سازند , اما تسلیح و تجهیز صدام به انواع سلاح های مدرن جنگی و کشتار جمعی و نیز حمایت های رسانه ای وسیاسی و بین المللی از سوی آمریکا و هم پیمانان آن , چیزی نیست که بتوان آن را کتمان یا انکار کرد . از این رو آمریکایی ها خود ناچار به اعتراف شده اند . البرایت وزیر خارجه وقت آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس همکاری آمریکاییان – ایرانیان صریحاً اعتراف کرد « اکنون به نظر می رسد که جنبه هایی از سیاست آمریکا در رابطه با عراق در جریان درگیری عراق با ایران به طور قابل تأسفی به ویژه با در نظر گرفتن تجربیات ما با صدام حسین کوته بینانه تر بوده است .»( کرامتی , محمد تقی , وسوسه شیطان بزرگ , پیشین , ص ۵۳)

۸. سرنگون ساختن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران ؛ از اقدامات وحشیانه و غیر انسانی آمریکا در اواخر جنگ تحمیلی که حکایت از عمق خصومت و درنده خویی آنها نسبت به نظام جمهوری اسلامی داشت , حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ است . که طی آن ۲۹۰ مسافر و خدمه هواپیما که ۱۱۸ نفر از آنها زن و کودک بودند به شهادت رسیدند . سران کاخ سفید نه تنها از بابت این جنایت از ملت ایران عذر خواهی نکردند بلکه در یک اقدام بحت انگیز به فرمانده ناو وینسنس به خاطر ارتکاب این جنایت مدال افتخار دادند .

۹. سازماندهی , هدایت و پشتیبانی ضد انقلاب و منافقین

۱۰. فضاسازی سیاسی و تبلیغاتی علیه نظام جمهوری اسلامی که نمونه بارز آن را در جریان پرونده هسته ای کشورمان شاهد بودیم .

۱۱. طرح ادعاهای بی اساس بر علیه جمهوری اسلامی مانند , دخالت ایران در انفجار ظهران عربستان در سال ۱۳۷۴ , معرفی ایران به عنوان مجری انفجار بوینس آیرس در آرژانتین و ماجرای میکونوس آلمان و…

۱۲. حمایت علنی و تحریک مخالفان و آشوبگران در جریان آشوب های ۱۸ تیر ۱۳۷۸ و جریان فتنه پس از انتخابات اخیر

این فهرست بخشی از اقدامات مداخله جویانه و خصمانه آمریکا بر علیه کشور ماست که عمق کینه و دشمنی آنان را با ایران نشان می دهد .
از آنجا که آمریکا در عصر حاضر مظهر استکبار و زورگویی است , آموزه های دینی به ما دستور می دهند که با آنان مقابله نموده واز پذیرفتن دوستی و برقراری رابطه دوستانه با آنان پرهیز نماییم
« يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الَّذِينَ اتَّخَذُواْ دِينَكُمْ هُزُوًا وَلَعِبًا مِّنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَالْكُفَّارَ أَوْلِيَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ»« ای کسانی که ایمان آورده اید افرادی از اهل کتاب و کافران را که آیین شما را به استهزا وبازی می گیرند , به عنوان ولی خود برنگزینید و اگر ایمان دارید از خداوند بترسید .»(سوره مائده , آیه ۵۷)
« الذین یتخذون الکافرین اولیاء من دون المؤمنین ایبتغون عندهم العزه فان العزه لله جمیعاً»« کسانی که کافران را به جای مؤمنان به عنوان دوست و ولی خود برمی گزینند , آیا عزت وآبرو نزد آنان می جویند در حالی که تمام عزت در نزد خداونداست .»( سوره نساء ,آیه ۱۳۹)
« إِنَّما يَنْهاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ قاتَلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَ أَخْرَجُوكُمْ مِنْ دِيارِكُمْ وَ ظاهَرُوا عَلى‌ إِخْراجِكُمْ أَنْ تَوَلَّوْهُمْ وَ مَنْ يَتَوَلَّهُمْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ»« تنها خداوند شما را از دوستی و رابطه با کسانی نهی می کند که در امر دین با شما پیکار کردند وشما را از خانه هایتان بیرون راندند ویا به بیرون راندن شما کمک کردند و هر کس با آنان رابطه دوستی داشته باشد ظالم و ستمگر است .»( سوره ممتحنه , آیه ۹)
و این سخن معروف حضرت علی علیه السلام راهنمای برخورد ما با تمامی ظالمان و مستکبران در طول تاریخ خواهد بود که فرمودند : کونا لِلظّالِمِ خَصماً وَ لِلمَظلومِ‌ عَونا؛ دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید .( نهج البلاغه , نامه ۴۷) و شعار سرور آزادگان ,هیهات منا الذله , درسی برای همه انسان های آزاده و بیدار است که هرگز با پذیرفتن ستم ستمگران و تن دادن به خواسته های آنان, عزت خویش را با ذلت سودا نکنند .

برای آشنایی بیشتر به منابع زیر مراجعه شود:
ایران و آمریکا , بررسی سیاستهای آمریکا در ایران , حسن واعظی , تهران , سروش , ۱۳۷۹
دیپلماسی آمریکا در قرن بیستم , رابرت د.شولزینگر , ترجمه محمد رفیعی مهر آبادی , تهران, دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی , ۱۳۷۹
وسوسه شیطان بزرگ , محمد تقی کرامتی , قم , همای غدیر , ۱۳۷۳
نکته های ناب , نظام وانقلاب و استکبار جهانی , گزیده بیانات رهبر فرزانه انقلاب در جمع دانشگاهیان , قم, معارف , ۱۳۸۸

همچنین ببینید

برکات تبدیل تهدید به فرصت

دین دستورات زیادی در همه موارد زندگی ما دارد  از جمله مواجهه درست و اصولی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 9 =