خانه / تبلیغ / پرسش و پاسخ دانش آموزی

پرسش و پاسخ دانش آموزی

سوال:

الف) ولی فقیه جانشین امام زمان علیه السلام است که خود ایشان او را انتخاب می کند. در حالیکه رهبر انقلاب توسط مجلس خبرگان انتخاب می شود. بنابراین ما چطور به خودمان اجازه می دهیم که به ایشان، نائب امام زمان علیه السلام و ولی فقیه بگوییم؟
ب) با توجه به برخی احادیث، هر حکومتی که تا قبل از ظهور امام زمان علیه السلام تشکیل شود حکومت طاغوت و ظلم است. بنابراین چطور می توان حقانیت این انقلاب را ثابت کرد؟
پاسخ:

در مورد سئوال اول باید توجه داشت نیابت به دو صورت، امکان پذیراست. نوع اول آن است که امام زمان علیه السلام شخصا فرد معینی را به عنوان نائب خودشان انتخاب کند. به این نوع نیابت نیابت خاصه می گویند که فقط در مورد نواب اربعه در دوران غیبت صغری، صادق است. و پس از آن هرکس ادعای این نوع نیابت را بکند، دروغگوست.
اما نوع دوم، آن است که ائمه علیهم السلام برای دوران غیبت کبری، خصوصیات کلی را بیان کنند تا مردم خودشان با تطبیق این خصوصیات بر فرد معینی، از حکم او تبعیت کنند، این نوع نیابت، نیابت عامه است و لازم نیست که امام زمان علیه السلام خودشان فردی را تعیین کنند بلکه ایشان، صفاتی را بیان کرده اند که هرکس آن صفات را دارا باشد نائب عام ایشان است و مراد ما از نیابت ولی فقیه و رهبر انقلاب همین نوع نیابت است.
امام زمان علیه السلام در یکی از توقیعاتشان می فرمایند: «و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجت الله علیهم» بنابراین با توجه به این روایت و همچنین روایات دیگر در این زمینه خصوصیات کلی ولی فقیه، برای ما بیان شده است و ما با تطبیق این خصوصیات بر افراد، می توانیم نائب عام امام زمان علیه السلام را بشناسیم
مجلس خبرگان که از اهل علم و تقوی تشکیل شده در جمهوری اسلامی این وظیفه را به عهده دارد.
ب) اولاً این روایات باید از لحاظ سندی بررسی شوند که معمولاً اسناد صحیحی ندارند و ثانیاً بر فرض پذیرش صحت روایت باید گفت که مراد از این روایات حکومت هایی است که حجت شرعی و دینی برای آنان نیست و نمی توان حرکت آن حکومت ها را در ادامه حرکت ائمه علهم السلام و زمینه ساز ظهور دانست در حالیکه انقلاب اسلامی و ولایت فقیه همانطور که از پاسخ سوال اول نیز روشن است از روایات و فرامین ائمه علیهم السلام برخاسته است و حرکتش در ادامه حرکت ائمه علهیم السلام می باشد.

همچنین ببینید

تلنگر دنیا آری ولی تلنگر آخرت نه!

  انسان تا احساس خطر می‌کند شروع می کند به این که از خطر یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
5 + 12 =


+ 49 = 59