سه شنبه , ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار / آزموده‌­ها (نگاهی به ویژگی­‌های یک مربی تربیتی)

آزموده‌­ها (نگاهی به ویژگی­‌های یک مربی تربیتی)

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان، معاونت پژوهش مرکز، روز دوشنبه؛ ۲۷/۸/۹۸ در راستای طرح تبیان، با دعوت از جناب حجت‌الاسلام ملکی(زید عزه) معاونت تهذیب حوزه علمیه قم، میزگرد تخصصی «ویژگی‌های یک مربی تربیتی» را برگزار نمود.
حجت الاسلام ملکی در این نشست، با بیان مطلبی درباره «حسن باقری»، طراح عملیات فتح خرمشهر، اظهار داشتند: عراقی‌ها جنگ را به قبل از «حسن باقری» و بعد از «او» تقسیم می‌کردند. «حسن باقری»ها در میان نسل جوان کنونی نیز زیاد است؛ اما یابنده این افراد کم می‌باشند. به باور ایشان در جامعه اسلامی «مربی» فراوان است، «مربی‌یاب» کم است!

معاونت تهذیب حوزه علمیه قم در ادامه به تبیین ویژگی های یک مربی خوب پرداختند. ایشان اولین ویژگی مربی شایسته را «سوز تربیت» دانستند. به این معنی که اگر کسی عشق تربیت کردن نداشته باشد، نمی‌تواند مربی باشد. اولین ویژگی مربی این است که عشق به تربیت و دستگیری و بلکه بالاتر؛ عشق به کمک کردن به دیگران داشته باشد. قرآن پیامبر اکرم صلی¬الله‌علیه‌وآله‌وسلم را چنین معرفی می‌کند: «عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ …؛ رنجهای شما بر او سخت است؛ و اصرار بر هدایت شما دارد …» (توبه/۱۲۸) به حدی که «لَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَفْسَكَ أَلَّا يَكُونُوا مُؤْمِنِينَ؛ (ای رسول ما) تو چنان در اندیشه هدایت خلقی که خواهی جان عزیزت را از غم اینکه ایمان نمی‌آورند هلاک سازی!» (شعراء/۳)؛ اما «لَسْتَ عَلَيْهِمْ بِمُصَيْطِرٍ؛ تو مسلط و توانا بر (تبدیل کفر و ایمان) آنها نیستی.» (غاشیه/۲۲)

وی در ادامه این بخش از سخنان‌شان بیان داشتند: احتمال دارد علت اینکه پیامبر ما بیش از سایر انبیاء اذیت شدند این باشد که ایشان بیش از همه انبیاء سوخته و سوز دستگیری داشته‌اند. حال اگر مربی‌ای این ویژگی را داشته باشد، حرفی هم اگر نزند و اگر تنها انسان را نگاه کند، آدمی حتما می‌فهمد و رشد می‌کند. اینکه یکباره مردم ایران عاشق امام خمینی (ره) شدند بخاطر این بود که امام (ره) عاشق مردم بود، به نحوی که وقتی مردم در ایران نفت نداشتند و ایشان در نوفل لوشاتو بودند دستور دادند بخاری را جمع کنند تا خودشان هم مانند مردم نفت نداشته باشند.

معاونت تهذیب حوزه علمیه قم، دومین ویژگی مربی را چنین بیان کردند: «بفهمد و بداند که در زیر آسمان این عالم، سود و تجارتی بالاتر از دستگیری نیست»: «وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا؛ هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده». (مائده/ ۳۲) «أحْيَاهَا» یعنی «أرشَدَهَا» یعنی راهنمایی کردن. مربی لازم است ارزش کار خودش را بداند. این ویژگی تکمیل‌کننده ویژگی اولی یعنی «سوز تربیت داشتن» است. مربی حتما باید به این دو ویژگی ایمان داشته باشد تا قطب نشود و متربی را به خود نخواند.

این مقام مسئول در حوزه علمیه قم، سومین ویژگی مربی را «آشنایی با تکنیک‌های تربیت» دانستند. مربی باید مخاطب خود را و بیان و زبان لازم آنها را بشناسد. مثلا اگر مخاطبش نوجوان و جوان است، به قدر عقول آنها صحبت کند و بداند جوان و نوجوان حتی اگر ظاهرا به موعظه و نصیحت گوش نمی‌دهد؛ در واقع گوش می‌دهد هرچند دارد با دور و برش بازی می‌کند و به جایی ور می‌رود.

وی در ادامه برخی از ویژگی های مربی زا چنین برمی شمارد:

  • مربی باید بداند در امر تربیت از همه مهمتر برای جذب افراد، «احسان» است. تا متربی اعتماد به مربی نداشته باشد، تربیت عکس، اتفاق می‌افتد. اَلإنسانُ عَبیدُ الإحسانِ!
  • مربی باید بداند وقتی با متربی رفیق شد، بحث‌های اعتقادی را شروع کند.مربی باید بداند با سخنرانی کسی تربیت نمی‌شود! اهل بیت علیهم‌السلام خیلی اهل سخنرانی نبودند، چهره به چهره کار می‌کردند. تربیت گفتنی نیست؛ دیدنی است. متربی باید تواضع، دلسوزی و … را ببیند.
  • مربی باید بداند اگر در کار تربیت، بی‌اعتمادی، زیاده‌روی در امور، جذب نکردن و احسان نداشتن، مشورت و تفکر در رابطه با متربی نداشتن و … وارد شود، آنهایی را که جذب کرده‌ایم، از دست می‌دهیم.
  • مربی باید بداند یکی از دلایلی که جناب لقمان را حکمت عطا کردند این بود که کمتر حرف می‌زد و بیشتر فکر می‌کرد و هنگام حرف زدن درباره چیزهایی صحبت می‌کرد که فایده‌ داشتند. … .

معاونت تهذیب حوزه علیمه قم در پایان سخنان‌شان به بیان خاطراتی از آزموده‌های تربیتی خود پرداختند.

در ابتدای این جلسه، مدیر مرکز فرهنگی تبلیغی آینده‌سازان، جناب حجت الاسلام جلالی به شرح اجمالی کارهای انجام شده پرداختند و از پروژهای پژوهشی «منظومه فکری تربیتی نوجوان و جوان» و «الگوی تعالی دختران» معاونت پژوهش و فعالیتهای تبلیغی «مصاحبه‌های معرفتی و مهارتی» معاونت تبلیغ این مرکز نام بردند.
و من الله التوفیق و علیه التکلان

همچنین ببینید

برکات تبدیل تهدید به فرصت

دین دستورات زیادی در همه موارد زندگی ما دارد  از جمله مواجهه درست و اصولی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 1 =