سه شنبه , ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار معاونت پژوهش / از «بُرنا» بیشتر بدانیم!

در میز تخصصی تبیان مطرح شد:

از «بُرنا» بیشتر بدانیم!

باسمه‌تعالی

(نگاهی به روند نگارش سند بُرنا)

معاونت پژوهش مرکز فرهنگی تبلیغی آینده ­سازان، روز شنبه؛ ۹۸/۹/۱۶، در راستای طرح تبیان، با دعوت از جناب حجت­ الاسلام روح‌الله رجبی زید عزه، مدیر پژوهش و تألیف مجموعه برنا، میزگرد تخصصی «آشنایی با روند نگارش منظومه تربیتی برنا» را برگزار نمود.

حجت ­الاسلام رجبی در آغاز این نشست، نکته‌هایی پیرامون مجموعه کانون دانش­پژوهان نخبه مطرح کردند. ایشان بیان داشتند، در فضای تربیت نخبگان متدین انقلابی، اواخر سال ۱۳۷۲ در جنوب شهر تهران، کانون دانش ­پژوهان نخبه دایر شد. این کانون هم‌اکنون چهار شعبه دارد و از دانشجویان خوش­فکر و طلاب علوم دینی شکل گرفته است. این کانون با ظرفیت­هایی که دارد تاکنون توانسته است به‌صورت تجربی بسیاری از مسیرها را باز کند.

مدیر پژوهش و تألیف مجموعه برنا در دنباله مطالبشان افزودند، هرچند ما در سند برنا، اسناد علمی مانند سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و کتاب مبانی نظری و اسناد پشتیبان آن، کتاب فلسفه تعلیم و تربیت آیت­الله مصباح، نظامنامه تربیتی جامعه المصطفی و کتاب­هایی ازاین‌دست را موردبررسی و مطالعه قراردادیم؛ اما بیشتر نگاهمان در این کار، تجربیاتی بود که به دست مجموعه­های مختلف فرهنگی – تربیتی انجام‌شده بود.

ما مجموعه یاران سبز موعود گیلان را دیدیم، مسجد صفا را کاملاً واکاوی کردیم، مسجد امام حسن مجتبی علیه­السلام و کانون کریم آل الله و هفت، هشت مجموعه ازاین‌دست را مهندسی معکوس کردیم. راهبردهای آن‌ها، تجربیاتشان، روش‌هایشان و … را به دست آوردیم. سپس تلاش کردیم آنچه به‌دست‌آمده است را به مبانی­ای که از اسناد علمی حاصل آمده بود، وصل کنیم. بعد اطلاعاتی که از فضاهای مختلف گردآمده بود را منظم کردیم و درنهایت، ذیل شش زیر نظام آوردیم؛ بنابراین در جلد اول برنا، نخست مبانی را چیدیم، اصول و اهداف مطلوب را پیدا کردیم و در آخر هم سیاست­های اصلی که باید در مجموعه­های نخبه پرور باشد را به دست آوردیم.

حجت‌الاسلام رجبی در ادامه این بخش از سخنانشان بیان داشتند: پس از کتابچه اول، به شش زیر نظام اصلی پرداختیم یعنی؛ دو زیر نظام محوری آموزش و تهذیب و معرفت افزایی و چهار زیر نظام جذب و گزینش، ارتباط و تعامل با خانواده، مدرسه و مسجد، مدیریت، تربیت کادر که در خدمت دو زیر نظام محوری قرار می­گیرند. سپس برای هریک از این زیر نظام‌ها سعی کردیم روش­هایی را ارائه کنیم و قالب­هایی که ما را به آن روش­ها می­رساند را پیدا بکنیم و توضیح بدهیم. ما کتاب اول را سعی کردیم خیلی مبنایی باشد؛ اما کتاب‌های بعد را ناظر به اجرا نوشتیم و توضیح دادیم که چطور این قالب­ها را می­توان به فعلیت رساند.

عضو شورای سیاست‌گذاری کانون دانش‌پژوهان نخبه، پس از بیان نظام کلی­ای که در کتاب برنا آمده است، برخی از خصوصیات آن را نیز برشمردند. ایشان در بیان اولین خصوصیت، روح کلی کتاب را «مخصوص تشکیلات نوشته شدن» دانستند نه اینکه برای مدرسه و آموزشگاه نوشته‌شده باشد. در بیان دومین خصوصیت، به جامع بودن آن اشاره کردند و گفتند، ما در این کتاب فقط به یک بُعد تربیت نمی­پردازیم. ما نگرش نظام­مند به تربیت را دنبال می­کنیم نه مسئله محور و موضوع محور بودن را. لذا با همه عرصه­های دانش­پژوهان مواجهیم. عرصه علمی، فکری و غیره که حدود ده، یازده­تا است و شش، هفت­تای آن مهم‌تر است را باید لحاظ کنیم و برای آن‌ها برنامه داشته باشیم. در بیان سومین خصوصیت، به این نکته توجه دادند که ما در این کتاب تنها به دنبال هوش ذهنی نخبه نیستیم؛ بلکه می­خواهیم نخبگان را تربیت کنیم. در بیان چهارمین خصوصیت، به کار تربیتی مستمر لاینقطع که ریشه در اصول دارد اشاره کردند و استمرار را دو معنا کردند. معنای اول اینکه همه روزهای سال، حتی نوروز را دربر بگیرد و انقطاعی نداشته باشد. معنای دوم هم اینکه افق داشته باشد و در طول سالیان مختلف انقطاع نداشته باشد. اگر فضایی ترسیم کنیم که انتها ندارد، دانش­پژوه هویتش را با آن گره می­زند و مدرسه و بعضاً خانواده می­شود هویت فردی. با این فضاست که متربی ما آماده برنامه­ها و کارهای خیلی زیاد می­شود. ما در کتاب برنا سعی کرده­ایم یک چنین تشکیلات و جامعه کوچکی را ترسیم کنیم.

حجت‌الاسلام رجبی در این نشست در پاسخ به سؤالی درباره جذب و گزینش افراد، به این نکته اشاره کردند که ما برای گزینش روش‌هایی داریم و به آن‌ها در کتاب چهارم برنا پرداخته­ایم؛ مثلاً IQ افراد را با تست هوش ریون می­سنجیم، با ایجاد یک بازی یا مسابقه، جسور بودن، بلندهمتی، قدرت مدیریت و رهبری در گروه و مواردی ازاین‌دست را مشخص می­کنیم و … . ایشان ضمناً اشاره داشتند که ما به اقتضای شرایط شهر تهران و برخی مسائل دیگر، نسبت به خانواده­های افراد، فقط این را در نظر می­گیریم که خیلی خراب نباشد و ازهم‌پاشیده نباشد. همچنین درباره سال ورود دانش­پژوهان به کانون دانش­پژوهان نخبه، چنین مطرح شد که اکثر شعبه­‌های این کانون از پایه هشتم افراد را جذب می­کنند و برخی هم از پایه ششم.

عضو شورای سیاست‌گذاری کانون دانش‌پژوهان نخبه، در ضمن پاسخ دادن به سؤالی دیگر، اشاره داشتند؛ مسیر درون­زایی تشکیلاتی مجموعه ما از دانش­‌آموزی شروع می­‌شود و بعد که شخص دانشجو شد اصرار دارد که باید در تشکیلات چه مسئولیتی را انجام بدهد؟! در مجموعه ما که به مسئولیت بخشی به افراد نگاه ویژه دارد، حتماً پس از یک سال و اندی از ورود اشخاص، یک مسئولیت اجرایی یا یک مسئولیت فرهنگی را به پایان رسانده‌­اند.

مدیر پژوهش و تألیف مجموعه برنا در این میزگرد تخصصی یک مشکل سند برنا را نیز مطرح کردند و گفتند، نظام اهداف پر مؤلفه‌ای که ما در سال ۹۰ داشتیم و از ۵۰۰ مؤلفه به ۱۲۰ مؤلفه رسیدیم، قابل انجام برنامه­‌ریزی عملیاتی نیست. چرا که مجری طرح، عملاً إشراف به نظامی که دارد دنبال می­کند، پیدا نمی‌­کند؛ بنابراین ما اخیراً یک‌بار دیگر نظام اهداف را بررسی کردیم و مؤلفه­ها از ۱۲۰ به ۳۰ رسید. نظام اهداف مختصر به ذهن کسی که می­خواهد مسیر را برود، کمک می­‌کند و آن را نظم می­دهد. در حال حاضر ما ذیل چهار سرفصل اصلی گرایش‌­ها، عقاید و دانش­ها، رفتارها و اخلاق و مهارت‌ها، ۳۰ مؤلفه مذکور را جا داده‌ایم.

ایشان در پایان سخنانشان به دو مزیت و توان کانون دانش­ پژوهان نخبه نیز اشاره کردند و از کانال خود در بله به نام شبکه مربیان کانون­های امام رضا علیه ­السلام با ۵۰۰ مربی عضو نام بردند و اشاره داشتند به جهت راهبردهای رسیدن به اهداف و کلان شیوه ­های تربیتی، مجموعه ما به حمدالله قدرتمند است و حرف برای گفتن دارد.

و من الله التوفیق و علیه التکلان

همچنین ببینید

آزموده‌­ها (نگاهی به ویژگی­‌های یک مربی تربیتی)

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان، معاونت پژوهش مرکز، روز دوشنبه؛ ۲۷/۸/۹۸ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 8 =