خانه / اسلایدر اصلی / کرونا از دریچه دین

 

قرآن کتاب زندگی است و برای تمام صحنه‌های زندگی ما باید دستور عمل‌های داشته باشد. این ویروس مثل خیلی از بلاهای دیگر ذیل عنوان مصیبت می‌گنجد، و یک نوع بلا است. یک بلائی که ما گرفتارش شده‌ایم.

در لحظات گرفتاری و ابتلا به بلاها، دین ما را رها نکرده است و به ما نسخه داده و گفته است که چکار انجام دهیم.

سؤال:

نگاه دین به این موضوع خاص (ویروس کرونا) چیست و چگونه می‌تواند باشد؟

پاسخ:

اولاً: این گرفتاری برای چیست؟ یعنی حکمتش چیست؟

خداوند متعال بالاخره این عالم را ‌طوری آفریده که بعضی‌ها بتوانند یک چنین شیطنت‌های بکنند، اگر طبق فرضیه این باشد که ویروس ساخت دست بشر است.

دوماً: چرا خداوند عالم را گُل‌وبُلبل نیافریده و انسان در امان کامل قرار نداده است و این‌همه سختی و مشکلات وجود دارد؟

دین برای این جواب دارد؟

  • جوابش این است خدا در قرآن می‌فرماید: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِی کبَدٍ.» ما انسان را به حقیقت در رنج و مشقّت آفریدیم (و به بلا و محنتش آزمودیم)(بلد/۴)» و این سختی و این دار سراسر بلا و سختی دار گذراست و زمانی است برای آب‌دیده شدن، فرصتی است برای قوی شدن در برابر سختی‌ها و این تحمل‌ها و صبرها، این استقامت‌ها ما را تقویت می‌کند تا بتوانیم در سرای آخرت یک بروز و ظهور دیگری داشته باشیم.
    در واقع خداوند متعال در این عالم با همه سختی‌های که دارد، ما را در مقابل آزمایش و ابتلا آب‌دیده شدن قرار می‌دهد و این سختی‌ها باید باشد و این برای همه است همه دنیا دارد در هر دوره و بازده زمانی به شکلی، چند ماه قبل زلزله بوده، سیل بوده، در کشورهای دیگر هم این طور است یک‌وقت سونامی است، یک‌وقت سیل است یک‌وقت زلزله است این بلاها برای همه است و هیچ‌کس نیست که از بلا معاف باشد و این حکمت الهی است برای آزمایش مردم و برای آب‌دیده شدن مردم در کوران این حوادث؛ امروز این بیماری است و شاید آینده چیز دیگری باشد.

در مواجهه با بلاها چه کنیم و چه عکس‌العملی انجام بدهیم؟ عکس‌العملی که دین به ما می‌آموزد این است که صبر کنیم و قرآن می‌فرماید: «وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ؛ همان کسانی که چون مصیبتی [سخت] به آنان رسد می‌گویند: [«اِنّا لِلّه و اِنّا اِلیه راجعون»] ما مملوک خداییم و بی‌شک به‌سوی او بازمی‌گردیم. (بقره/۱۵۶)» صبر این است که در بدترین شرایط بهترین راهبرد را اتخاذ کنیم.

حالا مناسب‌ترین راهبرد در مواجهه با این ویروس و بیماری چیست؟

خود این کمک می‌کند که ما یک جهش داشته باشیم. ما آیه‌ای داریم در قرآن می‌فرماید: «وَ مَا أَرْسَلْنَا فِی قَرْیةٍ مِنْ نَبِی إِلَّا أَخَذْنَا أَهْلَهَا بِالْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ لَعَلَّهُمْ یضَّرَّعُونَ؛ هیچ پیامبری را در شهری نفرستادیم مگر آنکه اهلش را [پس از تکذیب آن پیامبر] به تهیدستی و سختی و رنج و بیماری دچار کردیم، باشد که [به پیشگاه ما] فروتنی و زاری کنند.!(اعراف/۹۴)» تضرع در لغت از ماده ضرع گرفته‌شده است. آیت‌الله جوادی در معنای ضرع می‌فرمایند: «وقتی شیر را می‌دوشند و شیر حرکت می‌کند و به بیرون پرتاب می‌شود می‌گویند ضرع»؛ یعنی جهشی که تحت یک فشاری اتفاق افتاده است یعنی اینکه اگر ما در یک فشاری دچار یک جهش بشویم از این فشار بهترین بهره را بردیم، این جهش می‌تواند یک جهش توحیدی باشد، توجه به خدا، توجه به عالم ملکوت، و می‌تواند یک حرکت رو به جلو باشد، ما چندتا فشار را در طول این چهل‌ساله تحمل کردیم که همه‌اش برای جهش ما بوده است، هشت سال دفاع مقدس را داشتیم، یک فشار بسیار سنگینی از ۸۰ کشور جهان متوجه ما شد که آن‌هم یکی از ابتلاهای الهی بوده. و نتیجه‌اش این شد که ایران جزو چند کشور برتر دارای سلاح‌های دفاعی در جهان است. موشک‌های نقطه زنی که ما داریم در انحصار چند کشور جهان است. قصه مدافعان حرم مطرح شد، روحیه جهاد و شهادت و ایثارگری در کشور عطرافشانی کرد، سرداری مانند حاج قاسم سلیمانی رفت و شهید شد، این بلا و ابتلا بود اما نتیجه‌اش این شد که یک هم‌گرایی در کشور ایجاد شد ۵۰ میلیون نفر در خیابان‌ها آمدند و با این ۵۰ میلیون نفر ایران یک قدرتی پیدا کرد که موشک‌هایی بر سر آمریکا بزند. امروز بلای کرونا به سمت کشور ما آمده است اگر بخواهیم مشابه‌سازی بکنیم با بلاهایی قبلی زمانی مدافعان وطن ۸ سال از این کشور دفاع کردند، الآن مدافعان حرم در دفاع از حرم‌های مقدس از حیثیت مذهب و دین وطن ما دفاع کردند و الآن در جبهه بهداشت دارند از حیثیت ما دفاع می‌کنند این می‌تواند تبدیل به یک جهش بشود و جهش به این معنا که بهداشت ما را در سطح جهان به بالاترین سطح برساند، بالاترین سطح هوشیاری، بالاترین سطح بهداشت، بالاترین سطح مداوای بیماری‌ها این می‌تواند در دل خودش یک نعمت قرار داشته باشد و در واقع می‌تواند این بلا تبدیل به یک نعمت بشود. به شرطی که تک‌تک ما این تهدید را تبدیل به یک فرصت بکنیم.

الآن جبهه ما در بیمارستان‌هاست و در خط مقدم ما الآن پزشکان و پرستاران هستند که به‌عنوان مدافعان جبهه بهداشت نمی‌گذارند که بیماری به بیرون سرایت کند. ارزش و اجر این بزرگواران کمتر از مدافعان حرم وطن نیست.

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 5 =