خانه / اسلایدر اصلی / برکات تبدیل تهدید به فرصت

دین دستورات زیادی در همه موارد زندگی ما دارد  از جمله مواجهه درست و اصولی با خطرات و تهدیدات داخلی و خارجی. یکی از آن اصولی که دین در پی آن است تبدیل تهدید به فرصت می باشد و مهندسی خطرات به نفع خودمان یعنی تبدیل ضرر به سود

سؤال:

دین به ما دستور داده که تهدید را تبدیل به فرصت کنیم؟ حالا چطور این تهدید را مهندسی کنیم؟ و این مهندسی چه برکاتی برای ما دارد؟

پاسخ:

خیلی برکات دارد یکی از آن‌ها ایجاد فضای هم‌دلی و ایثار در کشور است. در احوالات یکی از رزمندگان زمان جنگ می‌خواندم که وقتی منطقه را شیمیائی کردند ماسک را از صورت خودش برداشت و به‌صورت دوستش داد که او سالم بماند. این کارها دوباره فرصت برایش پیداشده، می‌توانیم ایثار کنیم. بیاییم نذر ماسک کنیم نذر عجیبی است ولی خیلی کار ارزنده‌ای است، نذر سلامت کنیم.

نگاه نکنیم به کسی که چند میلیون ماسک احتکار کرده، اون همون آدمی است که در زمان جنگ با احتکار مواد غذایی و مایحتاج زندگی مردم دنبال تحصیل درآمد و ثروت برای خودش بوده، به کسانی نگاه کنیم که در اوج بحران به فکر همنوعان خودشان هستند و کمک می‌کنند.

علمایی ما که در مسئله علم دین مراجع تراز اول هستند، در مسائل پزشکی می‌گویند ما مقلد پزشکان هستیم هر چی آن‌ها بگویند همین هست. چقدر مهم است برای ما بالاخره پزشکان چیزی را می‌گویند که به‌سلامتی ما مرتبط است. قرآن می‌فرماید: «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا استَجیبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاکم لِما یحییکم؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید هنگامی‌که شما را به‌سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد!(انفال/۲۴)» مردم خدا و رسولش به دنبال حیات معنوی من و شما هستند. علما اگر یک توصیه‌ای می‌کنند و می‌فرمایند که در فلان تجمع نروید مثلاً در مجلس لهو لعب نروید چون لطمه به روح شما می‌زند. گوش بدهید. چطور وقتی پزشکان گران‌قدر میگویند مثلاً در فلان تجمع نروید لطمه به جسم شما می‌زند گوش می‌دهید، ولی وقتی علما دین می‌گویند در فلان تجمع که اهل گناه آن تجمعات را ترتیب می‌دهند نروید لطمه به روحتان می‌خورد گوش نمی‌دهید.

کرونا می‌تواند برای ما درس باشد که به‌نظر متخصص احترام بگذاریم. مرجع تقلید ما به‌نظر متخصص احترام می‌گذارد چرا بعضی از ما وقتی یک مرجع تقلید می‌فرماید فلان مجلس که مجلس گناه است و به روح شما لطمه می‌زند سختمان است قبول کنیم. یه فضای درست شده است چقدر مردم نگران هستند نکند کرونا بگیرند چون نگران سلامت جسم‌مان هستیم. چرا نگران سلامتی روحمان نیستیم؟ چون باور نداریم که حقیقت ما این جسم‌مان نیست غیر از این جسم، یک روحی است که حقیقت ما را تشکیل می‌دهد.

زندگی دنیوی اسمش روش است زندگی دنی و پست، و زندگی عالی و متعالی زندگی اخروی است باور نداریم. ایمان نداریم. ما به پزشکان ایمان داریم ولی به علما دین ایمان نداریم، چرا چون باور نکردیم که یک حیاتی ماورای این حیات هست. یک حیاتی بعد از این حیات که حیات اصلی همان است. قرآن می‌فرماید: «وَمَا هَذِهِ الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلَّا لَهْولَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِی الْحَیوَانُ لَوْ کانُوا یعْلَمُونَ؛ این زندگانی چندروزه دنیا (اگر نه در پرستش حق و سعادت آخرت صرف شود) افسوس و بازیچه‌ای بیش نیست، و زندگانی اگر مردم بدانند به حقیقت دار آخرت است (که حیاتش جاوید و نعمتش بی‌رنج و زوال است)(عنکبوت/۶۴)» زندگی حقیقی سرای آخرت است و این زندگی نیست با این‌همه سختی و مشکلات و مشقت‌ها ما باور نکردیم زندگی اخروی است و اگر باور کردیم به گفته پیامبر اکرم ائمه اطهار!! «إِذا دَعاکم لِما یحییکم!(انفال/۲۴)» دعوت می‌کنیم شما را به چیزی که مایه حیات شماست.»

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 6 =