خانه / اسلایدر اصلی / سلامت اعتقاد در کنار سلامت بدن

سلامت بدنی یک ضرورتی است که نمی تواند از آن چشم پوشی کرد چون اگر بدن سالمی نداشته باشیم زندگی برایمان خیلی سخت و شاید ناممکن بشود لذا باید در سالم نگه داشتن آن تلاش خود را بکنیم. در کنار این سلامت بد،ن ما باید به سلامت اعتقادات خود نیز اهمیت بیشتری بدهیم آنهم بدین بخاطر که اگر اعتقادات سالمی نداشته باشیم با یک حرف بنیان ذهنی ما از بین می رود و در مواجهه با حوادث این دین است که می تواند بهترین برنامه را به ما در کنار آمدن با حوادث بدهد.

سؤال:

چطور در کنار سلامت بدنمان، سلامت اعتقاداتمان را حفظ کنیم و روحمان را ارتقاء ببخشیم؟ و آیا قواعد فقهی «ضرار» و «تزاهم» در این حوزه انتشار ویروس کارکرد دارد؟

حتماً کارکرد دارد، ببینید تک‌تک مسائلی که مطرح می‌شود فقیه وقتی می‌خواهد جواب بدهد با استفاده از قواعد و قوانین فقهی پاسخ می‌دهد مثلاً در مورد شرکت در تجمعات حفظ نفس واجب است و دستور اسلامی است که انسان باید مواظب خود و سلامتی‌اش باشد. حفظ‌الصحه واجب است از طرف دیگر بعضی از تجمعات برای ما مهم است بالاخره تعظیم شعائر است مثل نماز جمعه و نماز جماعات خب اینجا می‌شود قاعده «تزاهم» پیش می‌آید. خب چکار باید کرد می‌گویند آنکه اهم است را باید در نظر گرفت. اگر این تجمع ما مستحب است و آن‌طرف یک خطر جدی است وجود داشته باشد خب طبیعی است که حفظ‌النفس اهمیت بیشتری دارد و باید جانب احتیاط و سلامت را مقدم کرد.

دو نکته:

۱-مساجد بالخصوص روایاتی داریم که ضمن احترام به همه پزشکان گرامی و با رعایت تمام زوایای و نکات بهداشتی، روایاتی در این درباره فرار از وبا و طاعون، سؤال کردند از امام موسی کاظم که فرمودند: «وَ سَأَلْتُهُ عَنِ اَلْوَبَاءِ یقَعُ فِی اَلْأَرْضِ هَلْ یصْلُحُ لِلرَّجُلِ أَنْ یهْرُبَ مِنْهُ قَالَ یهْرُبُ مِنْهُ مَا لَمْ یقَعْ فِی مَسْجِدِهِ اَلَّذِی یصَلِّی فِیهِ فَإِذَا وَقَعَ فِی أَهْلِ مَسْجِدِهِ اَلَّذِی یصَلِّی فِیهِ فَلاَ یصْلُحُ لَهُ اَلْهَرَبُ مِنْهُ؛ اگر در یک سرزمینی وبا آمد جایز است شخص از آنجا فرار کند؟ فرمودند: بله جایز است که از آنجا بگریزد؛ مگر در مسجدی که در آنجا نماز می‌خواند بیاید جایز است فرار کند و اگر داخل مسجد نشده است جایز نیست آنجا را تعطیل کند و فرار کند. (مسائل علی بن جعفر و مستدرکات, جلد۱, صفحه۱۱۷ عنوان باب: > قسم المسائل)» معنایش این است که بعضی چیزها از حفظ النفس مهم‌تر است.

اما یک سری مسائل هست که این روایات ماست و لذا در خصوص مسجدی که اول وقت باز شود با رعایت اصول بهداشتی و به مقدار خواندن نماز فقط باز باشد و بعداً بسته شود و مدام ضدعفونی بشود نیست.

۲-مسجد را نمی‌شود تعطیل کرد منتها می‌توان به حداقل‌ها اکتفا کرد و بقیه تجمعات را اگر ضرورتی ندارد می‌شود؟ آن‌ها را تعطیل کرد، در مورد بقیه اعمال مذهبی هم می‌شود آن‌ها را در خانه انجام داد مثل دعای کمیل، توسل و…

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 14 = 24