خانه / اسلایدر اصلی / الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان است و این هم بدین خاطر است که انسان آینده را نمی بیند و نمی داند که در آینده قرار است که چه اتفاقی بیفتد لذا روان پریشی و نگرانی از آینده روح انسان را می خراشد. دین در چنین مواردی دستورات دارد که خیلی می تواند حائز اهمیت باشد و با توکل و اطمینان به خالق هستی انسان را به یک آرامش کامل برساند.

سؤال:

از نگاه دین چطور می‌شود برای التیام درد روانی و روان‌پریشی چیست؟

جواب:

۱-قرآن می‌فرماید: «قُلْ لَنْ یصِیبَنَا إِلَّا مَا کتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَی اللَّهِ فَلْیتَوَکلِ الْمُؤْمِنُونَ؛ بگو: «هیچ حادثه‌ای برای ما رخ نمی‌دهد، مگر آنچه خداوند برای ما نوشته و مقرّر داشته است؛ او مولا (و سرپرست) ماست؛ و مؤمنان باید تنها بر خدا توکّل کنند!(توبه/۵۱)» هر اتفاقی که می‌افتد بدانیم خدا مقدر کرده و آرامش داشته باشیم. قرآن می‌فرماید: «مَا أَصَابَ مِن مُّصِیبَةٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا فِی أَنفُسِکمْ إِلَّا فِی کتَابٍ مِّن قَبْلِ أَن نَّبْرَأَهَا إِنَّ ذَلِک عَلَی اللَّهِ یسِیرٌ؛ هیچ گزند و آسیبی در زمین [چون زلزله، سیل، توفان و قحطی] و در وجود خودتان [چون بیماری، رنج، تعب و از دست رفتن مال و ثروت،] روی نمی‌دهد مگر پیش از آنکه آن را به وجود آوردیم در کتابی [چون لوح محفوظ] ثبت است، بی‌تردید این [تقدیر حوادث و فرمان قطعی به پدید آمدنش] بر خدا آسان است. (حدید/۲۲)» این‌ها در نزد الهی و علم الهی مقدر است و مشخص است. اگر در کشور سیلی آمد اگر زلزله‌ای یا بیماری می‌آید این‌ها که خارج از اختیار ماست این‌ها مقدر و مکتوب است لذا خود این باعث این می‌شود که انسان آرامش پیدا کند که اگر مقدر باشد که ما الآن بمانیم، سالم می‌مانیم البته حفظ بهداشت و ضوابط خیلی مهم است اگر مقدر باشد که ما جز کسانی باشیم که آسیب می‌بیند خدای متعال هر چیزی که اراده کرده باشد همان اتفاق می‌افتد. در روایت است که در مورد طاعون و وبا سؤال شد حضرت فرمودند: برای مؤمن رحمت است و برای کفار عذاب است. رحمت است چون باعث می‌شود گناهانش پاک شود.

۲-ما باید حواسمان باشد که در عین اینکه رعایت بهداشت و مسائل ایمنی را انجام می‌دهیم، بزرگ‌نمائی نکنیم نسبت به حوادث خود پزشکان گرامی آرامش می‌دهند به ما دچار استرس نشویم. که خود این استرس آسیبش خیلی زیادتر از بیماری است که دچار ویروس می‌شود. این تعداد مرگ‌ومیر در کشورهای دیگر هم هست، در این ویروس تعداد که هست تعداد کمی نیست اما من نمی‌گویم نباید این‌قدر دچار استرس بشویم که همین استرس می‌خواهد ما را از پا دربیاورد. بعضی از ما به خاطر همین استرس از پادر می‌آییم. اولاً ما خدا داریم و باید توکل بر خدا کنیم ثانیاً وقتی آمار و ارقام را که می‌بینیم نیاید این‌قدر استرس داشته باشیم یک آرامش داشته باشیم، رعایت اصول بهداشت را می‌کنیم و بقیه را توکل بر خدا می‌کنیم قرآن می‌فرماید: «وَمَنْ یتَوَکلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ؛ و کسی که بر خدا توکل کند، خدا برایش کافی است (طلاق/۳)»

در روایتی از امام حسین علیه‌السلام است فرمودند: «لَوْلا ثَلاثَةٌ ما وَضَعَ ابْنُ آدَمَ رَأْسَهُ لِشَیءٍ: اَلْفَقْرُ وَ الْمَرَضُ وَ الْمَوْتُ؛ اگر سه چیز نبود انسان در مقابل هیچ چیز سر فرود نمی‌آورد:۱ ـ فقر و تنگدستی؛ ۲ ـ بیماری؛ ۳ ـ مرگ. (نزهة الناظر، ص ۸۰)»

 

همچنین ببینید

تلنگر دنیا آری ولی تلنگر آخرت نه!

  انسان تا احساس خطر می‌کند شروع می کند به این که از خطر یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 1 =