خانه / اسلایدر اصلی / جوجه به گوری

جوجه به گوری

در بوته نقد

بازتاب

نفر اول:

آخ!! ببین بیچاره‌های بی‌زبان را چطور زجر می‌دهند و می‌کشند!!

نفر دوم:

بده ببینم!! وای گناه داشتند!! چطور دلشان آمده!! از کار غلطشان فیلم هم می‌گیرند و پخش می‌کنند، انگار جزو موفقیت و علامت اقتدارشونه!! چقدر بی‌رحم هستند!!

نفر سوم:

ای‌بابا چرا خودتان را ناراحت می‌کنید؟! بی‌خیال!! مرده‌اند که مرده‌اند به ما چه؟!

نفر چهارم:

به‌جای اینکه از دست این افراد که جوجه‌ها را زنده‌به‌گور کردند عصبانی شوید از دست آن‌هایی شاکی باشید که بازار را با دلالی خراب می‌کنند و به مرغدارها خسارت می‌زنند.

نفر پنجم:

معلوم نیست تا به حال چقدر جوجه کشته‌اند ولی کسی خبردار نشده الآن هم که فیلم پخش کردند برای رسیدن به خواسته‌هایشان و افزایش قیمت بوده، تازه کشتن جوجه‌ها یکی از مشکلات است سال‌هاست که خیلی از محصولات کشاورزی به قیمت مناسب خریداری نمی‌شود و کشاورزان مجبور می‌شوند محصولاتشان را به قیمت ناچیز به چوپان‌ها بسپارند تا حداقل خوراک گوسفندان شود گاهی آن‌قدر اضافه است که چوپان‌ها هم نیاز ندارند و نمی‌خرند و چون برداشت محصول هزینه دارد و از عهده‌اش برنمی‌آیند زمین را با محصولاتش شخم می‌زنند و با خاک زیرو رویش می‌کند.

نفر ششم:

کسانی که اعتقادی واقعی به خدا و قیامت و حسابرسی ندارند و فقط به فکر پولشان هستند این کارها را خیلی عادی و عاقلانه!! می‌دانند ولی کسی که واقعاً قبول داشته باشد که در قیامت باید جوابگوی تک‌تک کارهایش باشد و انجام گناه او را مستحق عذاب می‌کند و مراعات دین موجب رضای خدا و سعادت همیشگی در بهشت می‌شود، هیچ‌وقت دست به چنین جنایاتی نمی‌زند.

نفر هفتم:

در این دوره و زمانه که “آمریکا” “بیش از دویست هزار نفر” را با دو بمب اتمی در ژاپن کشته، “صدام با کمک همهٔ دنیا” در هشت سال، “حدود دویست هزار نفر” از ایرانی‌ها را شهید کرده، در جنگ اول و دوم جهانی ” بیش از ده میلیون انسان” کشته شده‌اند، “انگلیس” در قحطی‌ای که صدسال پیش در ایران ایجاد کرد “جان میلیون‌ها نفر” از مردم ایران را گرفت، و “داعش” دویست کودک که حاضر نشدند به او ملحق شوند را یکجا کشت شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: “هزار و دویست یا هزار و سیصد جوان بی‌گناه فارغ‌التحصیل از پادگانی در تکریت، سر آن‌ها برید و تیر خلاصی زد و در رودخانه انداخت…کشتارهای صدنفره، دویست‌نفره، پانصدنفره داشتند…من دیدم در همین دیاله، کودکی را از سینه مادرش گرفتند، او را مثل گوسفند روی آتش سرخ کردند لای پلو گذاشتند، برای مادر فرستادند” سعودی‌ها هم در فاجعه منا موجب کشته شدن حدود سه هزار حاجی با زبان تشنه شدند و روی جنایتکاران را سفید کردند.

وقتی خدا و قیامت و حسابرسی رو قبول نداشته باشند و زندگی را فقط همین چند روز بدانند نتیجه‌اش همین است که هرچه بیشتر زور بگویند و پول بگیرند و بچاپند خود را موفق‌تر می‌بینند.

اصل خبر

در آنچه تاکنون خواندید هفت نمونه موضع است که ممکن است در این روزها با آن مواجه شده باشیم آورده‌ایم.

این روزها فیلمی منتشر شد که نشان می‌داد برخی افراد در حال معدوم کردن ده‌ها هزار جوجه هستند، یک نفر روی جوجه‌ها ایستاده بود و آن‌ها را با بیل جابجا می‌کرد گویی با انبوهی خاک مواجه است، ماشین سنگین اتاق بارش را بلند کرد جوجه‌ها را تخلیه کرد سپس لودر آمد و خاک رویشان ریخت، انگار نه انگار که با موجودات جاندار مواجه‌اند “شتر دیدی ندیدی”.

برخی از حرام‌هایی که در جریان زنده به کور کردن جوجه‌ها رخ داد

حرام اول:

“تأمین نکردن خوراک و جا و آب برای حیوان”

اگر کسی مالک حیوانی است از نظر اسلام واجب است خوراک و مکان و آب برای او فراهم کند یا او را آزاد بگذارد تا خودش بچرد.[۱]

اگر در این رسیدگی کوتاهی کند ترک واجب کرده و طبعاً گناه و معصیت است در جریان دفن جوجه‌ها این واجب در سطح وسیعی ترک شد.

حرام دوم:

ظلم به حیوانات

کشتن ناحق و بیهوده حیوانات و اذیت کردن حیوانات حتی حیواناتی که قصد کشتن آن‌ها به‌صورت شرعی را داریم ظلم به آن‌هاست و ظلم جزو کارهای حرام به حکم عقل است. و آیات و روایات فراوان در تأیید آن داریم.[۲] پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله به کسانی که بیهوده جانداران را می‌کشند، هشداری سخت داده و آنان را از محاکمه آخرت باخبر ساخته‌اند: «هر حیوانی ـ پرنده یا غیر پرنده ـ که به ناحق کشته شود، در روز قیامت از قاتل خود شکایت خواهد کرد»[۳].

حضرت در کلامی دیگر، به‌طور مشخص به کشندگان پرنده‌ها، به‌ویژه گنجشک، اشاره کرده‌اند: «اگر کسی گنجشکی را بیهوده بکشد، آن گنجشک در روز قیامت در پیشگاه خدا فریاد می‌زند و شکایت می‌کند که: فلانی مرا بیهوده کشت؛ بدون آنکه از این کشتن، سودی ببرد! و نگذاشت که از حشرات زمین، استفاده نمایم و چیزی بخورم. طبق روایت دیگری، شکوه می‌کند و می‌گوید: خدایا! از این قاتل من، بپرس که چرا بی‌جهت مرا کشتی؟!»[۴].

کاری که نسبت به جوجه‌ها انجام شد زیر خاک کردن آن‌ها بود که موجب شد زجر بکشند و در اثر خفگی زیر خاک بمیرند که مسلماً ظلم به آن‌ها حرام است.

حرام سوم:

اسراف و تبذیر

کار حرام دیگری که در این جریان انجام شده “اسراف و تبذیر” است که طبق قرآن موجب عذاب الهی و همراهی انسان با شیطان است[۵]. اسراف یعنی زیاده‌روی و تبذیر یعنی هدر دادن نعمت زنده‌به‌گور کردن ده‌ها هزار جوجه یعنی کشتن آن‌ها بدون استفاده از آن‌ها صاحبان جوجه‌ها اگر توان نگهداری جوجه‌ها و امکان فروش آن‌ها را نداشته‌اند (از جهت تغذیه یا دلیل دیگر) حداقل وظیفه داشتند که آن‌ها را در طبیعت‌ها کنند تا خودشان چیزی برای خوردن بیابند یا اعلام کنند تا افرادی که تمایل دارند هر تعداد از جوجه‌ها را که می‌توانند برای پرورش ببرند و رشد دهند یا حداقل در اثر رها شدن در طبیعت تغذیه‌ای برای سایر جانوران شوند ولی در فیلم منتشر شده دیدید که آن‌ها را روی هم ریختند و خاک رویشان ریختند!!

قرآن کریم “نابود کردن محصولات کشاورزی و نابود کردن نسل جانداران را” جز صفات حاکمان مفسد برمی‌شمارد [۶]

حرام چهارم:

ایجاد فساد در زمین

قرآن کریم از کارهایی که به‌طور عمومی موجب نابودی و فساد می‌شود نهی کرده و برای آن مجازات‌هایی قرار داده است.[۷]

نابود کردن وسیع جوجه‌ها در شرایط سخت فعلی اقتصادی که تا مدتی دیگر موجب کمبود گوشت مرغ و گرانی آن و سودجویی دلالان می‌شود نوعی اخلالگری اقتصادی و فسادگری اقتصادی است و قابل پیگرد قانونی است.

آنچه باید هرچه بیشتر دفن و سوزانده شود:

یکی از ریشهٔ اصلی مشکلات اقتصادی که بهانهٔ کشتن جوجه‌ها می‌شود قاچاق‌های کانتیتری وسیع است که موجب از رونق افتادن تولید کشور و افزایش بیکاری و سرمایه‌دار شدن قاچاقچیان می‌شود.

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) فرمودند: “منظور از مبارزه با قاچاق کالا، مقابله با کوله‌برهای ضعیفی که در برخی مناطق اجناس کوچک را وارد می‌کنند، نیست؛ بلکه منظور قاچاقچیان بزرگی است که با ده‌ها و صدها کانتینر، اجناس قاچاق، وارد کشور می‌کنند.”[۸]

“مبارزهٔ جدّی با قاچاق -همین مسئلهٔ انهدام [کالای قاچاق]- بسیار مهم است؛ البتّه بعضی از مرتبطین با این مسائل، به ما گفتند که بعضی از این اقلام را می‌شود باز صادر کرد، [یعنی] برگرداند و صادر کرد؛ خیلی خب، این را حرفی ندارم، یعنی من این را الآن اعلام می‌کنم. اینکه ما گفتیم حتماً منهدم کنند جنس را، جنس قاچاق را، این شامل آن قاچاق‌های جزئی و شامل این کوله‌برها و مانند این‌ها نیست؛ ما باندهای قاچاق و کارهای بزرگ [را میگوییم]، این‌هایی که بازار کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.”[۹]

و فرمودند: “[در موضوع] قاچاق، بنده به مسئولین گفته‌ام که آقاجان! وقتی شما آن باند قاچاقچی را پیدا می‌کنید و آن جنس کلان قاچاق را که چند هزار تُن وزن آن است، وارد کشور می‌کنید، این جنس را جلوی چشم همه آتش بزنید؛ ضربه بزنید به قاچاقچی، به جنس دارای مشابه داخلی.”[۱۰]

ولی وقتی ما با کالاهای لوکس فراوان قاچاق و ماشین‌های لوکس قاچاق مواجه می‌شویم اینجا که نباید دل‌رحم باشیم و جا دارد آن‌ها را بسوزانیم و نابود کنیم دلمان نمی‌آید و درواقع منفعت اقتصادی شخصی را در منافع اقتصادی کشور ترجیح می‌دهیم و با عبور دادن این کالاهای قاچاق با توجیه‌های گوناگون به بازار همان کاری که قاچاقچیان می‌خواستند انجام دهند و سود ببرند ما انجام می‌دهیم و همان ضررها را به کشور می‌زنیم با نام‌های دیگر.

برخی مسئولان مربوط به مرغداری‌ها از معدوم کردن جوجه‌ها دفاع کردند و گفتند کاری عادی و طبیعی است جالب است که اینجا دلمان می‌آید “جوجه‌های جاندار” را بکشیم ولی در زمینهٔ قاچاق دلمان نمی‌آید “کالاهای بی‌جان” را بسوزانیم.

فقط از دیگران عیب نگیریم

معمولاً در هر مشکلی سعی می‌کنیم به دیگران ایراد بگیریم در حالی که اگر خوب بررسی کنیم می‌بینیم که خودمان هم شبیه همان عیب را داریم. کسانی که جوجه‌ها را کشتند ۹۵ عیبشان این است که منفعت اقتصادی خود را بر دین وجدان خودشان ترجیح دادند و جوجه‌ها را فدای جیب خود کردند. اگر کارنامهٔ خودمان را هم نگاه کنیم می‌بینیم که ما نیز در موارد متعددی از نفس خودمان شکست خورده‌ایم و برای پول یا حسادت یا موقعیت و … دروغی گفته‌ایم یا مرتکب تهمت یا تمسخر یا غیبتی شده‌ایم یا کسی را بی‌جهت زده‌ایم یا عقده ایی که از کسی داریم بر سر کسی که زورمان به او رسیده خالی کرده‌ایم پس جا دارد وقتی این اشتباهات بزرگ مانند زنده‌به‌گور کردن جوجه‌ها را می‌بینیم از اشتباهات خودمان نیز توبه کنیم و مراقب باشیم چون تخم‌مرغ دزد شتر دزد می‌شود. اگر در دوران نوجوانی و جوانی نتوانیم خود را کنترل کنیم و از بی‌رحمی و سنگدلی هرچه بیشتر دور شویم این بی‌رحمی در وجود ما رسوخ می‌کند اگر الآن زورمان به برادر یا خواهر کوچک‌تر یا … می‌رسد و آن‌ها را آزار می‌دهیم اگر در بزرگ‌سالی محدودهٔ وسیع‌تری در اختیارمان قرار دهند بی‌رحمی‌های وسیع‌تری مرتکب می‌شویم.

علی جعفری پیکانی استاد حوزه علمیه

منابع:

[۱]. جواهرالکلام، محمدحسن نجفی، ج ۳۱ ص ۳۹۴ و ۳۹۵

[۲]. ر.ک: پایگاه اطلاع رسانی حوزه howzeh.net مقاله:”حقوق حیوانات در سیره و سخن رسول رحمت- بخش دوم و پایانی”

[۳]. میزان الحکمه محمدی ری شهری، ۱۳۷۹، ج ۳، ص ۱۳۴۶

[۴]. مجلسی محمدباقر، ۱۴۰۳ ق، ج ۶۱، ص ۳۰۶؛ ج ۶۴، ص ۴

[۵]. سوره غافر آیه ۴۳ و سوره اسراء، آیه ۲۶ و ۲۷٫

[۶]. سوره بقره آیه ۲۰۵

[۷]. سوره مائده آیه ۳۳

[۸]. بیانات ایشان در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۸

[۹]. بیانات ایشان در ۱۳۹۵/۰۶/۰۳

[۱۰]. بیانات ایشان در ۱۳۹۵/۰۵/۱۱

همچنین ببینید

تلنگر دنیا آری ولی تلنگر آخرت نه!

  انسان تا احساس خطر می‌کند شروع می کند به این که از خطر یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 5 =