خانه / اسلایدر اصلی / چرا روزه بگیرم؟

یکی پرسید چرا ما اصلا باید روزه بگیریم؟ یکی از دوستاش به اون گفت خوب معلومه دیگه بخاطر اینکه تو دین اسلام گفته شده که ما باید روزه بگیریم. یکی دیگه از دوستان جواب داد علت اصلی روزه گرفتن اینه که ما حال فقیرا رو درک کنیم و قدر نعمت هایی که داریم رو بدونیم. یکی از دوستان جواب داد که علت اصلی روزه گرفتن اینه که برای سلامتی ما بسیار مفید. اما اون دوستی که این سوال رو پرسیده بود مثل اینکه هنوز خوب توجیح نشده بود و هنوز جواب اصلی سوالش رو نگرفته بود. در این فایل صوتی من یعنی امیرحسین فرجی می خوام به شما توضیح بدم که روزه گرفتن چقدر می تونه برای شما مفید باشه و علت اصلی مفید بودن روزه اینه که برای شخص خود ما مفیده و به ما در مسیر موفقیتمون کمک می کنه و من در این فایل صوتی می خوام  با قوانین موفقیت و با اصول موفقیت به شما اثبات می کنم که روزه گرفتن می تونه خیلی مفید باشه.

حتما همه شما می دونید که ما انسان ها سه بعد داریم، جسم، ذهن و روح. و در نتیجه شادی واقعی رو زمانی تجربه خواهیم کرد که هر سه بعد ما سلامت باشن، هر سه بعد ما در تعادل باشن، بعد ذهنمون که می تونیم این کارو با کتاب خوندن انجام بدیم و بعد جسممون که می تونیم با ورزش کردن تقویت کنیم و شاید اصلی ترین بعد که متاسفانه اکثر ما کمترین توجه رو به اون داریم بعد روحه. به نظر من بعد روح که تضمین کننده شادی واقعی در زندگیه. تا حالا دقت کردید که یک سری افراد با وجود اینکه بسیار پولدار و ثروتمندن اما خیلی شاد نیستن. اما تو همین کشور ما تو همین جامعه افرادی رو می بینیم که خیلی کمتر پولدارن و حتی بعضی از اونها زیر خط فقر هستن. اما وقتی به اونها نگاه می کنیم، می بینیم عجب انسان های شادی هستن خیلی وقتها حرص می خوریم، آخه اینها چجوری میتونن اینقدر شاد باشن و بعضی ها به این افراد میگن اینا الکی خوشن. اما داستان چیه؟

تا حالا به این مسئله عمیقا فکر کردید؟ من با خیلی از این افراد از اونجایی که بسیار کنجکاو بودم صحبت کردم. اتفاقا یکی از همین افراد یکی از بستگان من هست که وضع مالی خیلی بالایی نداره اما چنان شادی رو من در وجود این همیشه دیدم که واقعا بهش حسادت کردم. خیلی از مشکلاتی که می تونست خیلی از افراد رو از پا بندازه برای این شخص تو زندگیش اتفاق افتاد، یکی از فرزندانش مریض شد مریضی بسیار بد. چند سال بعد فرزند دیگه اش مریضی روحی بسیار شدیدی رو گرفت اما همچنان این فرد انسان قوی و شادی بود. همیشه برام سوال بود که این شادی از کجا داره میاد؟ چیه که این انسان اینقدر قدرتمنده؟ اینقدر قدرت داره که تسلیم شرایط و اتفاقات زندگی نمیشه. بعد از اینکه مطالعات بسیار زیاد در زمینه شادی واقعی، در زمینه خوشبختی انجام دادم جواب این سوالم رو گرفتم. جواب این سوال بر می گرده به همون بعد اصلی و بعد سوم یعنی بعد روح که خیلی از ما متاسفانه اون رو فراموش کردیم.

ما برای تقویت بعد روحمون چه برنامه ای رو داریم؟ اگر ورزشکار هستیم و اگر دائم کتاب می خونیم اینها برای جسم و ذهنمون. اما آیا برای بعد روحمون هم برنامه ای داریم؟ جواب اون دوستمون رو الان می خوام بدم. علت اصلی روزه گرفتن تقویت بعد اصلی وجودی ما یعنی روح است. ما با رزوه گرفتن در حقیقت داریم در طی یک ماه روحمون رو ورزش میدیم. یک سال همیشه درگیر مسائل مادی بودیم درگیر کارهامون بودیم، این یک ماه تصمیم داریم که یکم از دنیای مادی خارج بشیم و کمی بیشتر به بعد معنوی و روح خودمون توجه کنیم و این واقعا خیلی زیباست که در دین اسلام که ما اعتقاد داریم کاملترین دین هست قرار داده شده. واقعا وقتی با دید موفقیت به دین اسلام نگاه می کنم میبینم همه قوانینش به گونه ای برای موفق شدن انسان و برای برقراری تعادل در هر سه بعد وجودی انسان طراحی شده. روزه گرفتن بهترین ورزش و تمرین تقویت روح شماست.

اجازه بدید یک بخشی از کتاب چگونه بر نگرانی و اضطراب پیروز شویم اثر نویسنده محبوب من آقای دیل کارنگی رو براتون بخونم: در این کتاب اومده که آرامش بخش ترین و تفریحی ترین نیروها اینها هستن، یک مذهب کامل، خواب، موسیقی و خنده. ابتدای این جمله گفته شده یک مذهب کامل. به خدا ایمان داشته باشید، خوب بخوابید و به موسیقی خوب علاقه مند باشید و جنبه تفریحی زندگی خود را ببینید و سلامتی و شادکامی از آن شما خواهد بود. در خیلی دیگه از کتاب های موفقیت هم دیدم افراد بسیار موفقی از غرب تاکید کردن که ما باید بعد روح و خدا رو در اولین اولویت نظام ارزش های خودمون قرار بدیم چون تنها چیزی که هیچ وقت تغییر نمی کنه تنها کسی که همیشه می تونیم به اون تکیه کنیم خداوند است. ما می تونیم همه عزیزانمون رو از دست بدیم اما خداوند که همیشه اون رو داریم و ماه مبارک رمضان ماهیه که ما پیوندمون رو با خداوند قوی تر می کنیم.

امیدوارم این فایل صوتی باعث شده باشه که نگاه شما به ماه رمضان و روزه گرفتنتون عمیق تر باشه. همیشه تاکید داشتم که ما در همه مسائل باید عمیق فکر کنیم و چرا ها و دلایل قوی برای کارهامون داشته باشیم و اون موقع است که ما اون کارهارو با تمام وجود انجام میدیم و از انجام اون کارها لذت میبریم. وقتی ما غذا نمیخوریم در طی چند ساعت در ماه رمضان، وقتی ما قرآن می خونیم، وقتی ما توجه و تمرکزمون رو بیشتر به سمت خدا می کنیم و کمتر روی مسائل مادی تمرکز داریم در حقیقت داریم تمرین روح رو انجام میدیم. ورزش روح رو انجام میدیم و الان که می فهمیم علت اصلی رمضان، ماه مبارک رمضان و روزه گرفتن چیست اون موقع است که از این سختی هایی که داریم می کشیم، لذت میبریم. چون ما میدونیم که وجود انسان در سختی هاست که ساخته میشه. امیدوارم که این فایل صوتی برای شما مفید و جذاب بوده باشه، امیدوارم که طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق باشه. من رو هم دعا کنید خدانگهدار.

همچنین ببینید

تلنگر دنیا آری ولی تلنگر آخرت نه!

  انسان تا احساس خطر می‌کند شروع می کند به این که از خطر یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

54 + = 56