یادداشت روزیادداشت روز تشکیلاتی

كار تشكیلاتی بهترین‌ راه و نه تنهاترین

مازیار خدیوی

معرفی كتاب «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا»

كتاب «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا»، مجموعه‌ای از نظرهای مشورتی و سخنرانی‌های شهید متفكر آیت‌الله بهشتی است كه در دهه چهل شمسی در برخی از شهر‌های آلمان ایراد گردید. زمان زیادی از این سخنرانی‌ها و همفكری‌ها می‌گذرد، ولی به جز مواردی كه مربوط به شرایط خاص آن دوره بیان شده، كلیات مباحث و مبانی ایراد شده توسط شهید بهشتی، تازگی و ژرفای زیادی دارد.

   بخش اول‌ و دوم این كتاب شامل پیام مكتوب و سخنرانی این شهید بزرگوار است كه به تبیین وظایف اتحادیه و عواملی اختصاص دارد كه باعث تضعیف پیوند برادری اسلامی است. در بخشی از فصل دوم می‌خوانیم: «نتیجه نهایی این تعالیم اسلامی آن است كه همة مسلمانان جهان یك حكومت اسلامی مشترك یا چیزی شبیه به آن، از قبیل یك فدراسیون واقعی، داشته باشند كه چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی و بین‌المللی، به طور یكسان نگهبان مصالح اقتصادی و سیاسی و به طور كلی اجتماعی همة آن‌ها باشد».

   در بخش سوم كتاب، نظرهای مشورتی مركز اسلامی هامبورگ جمع‌‌آوری شده است كه در نشست پنجم مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا ایراد شده است. ایشان در بخشی از صحبت‌های خود به وضعیت نابسامان تشكل در میان جامعه اسلامی ایرانی اشاره كرده و چنین می‌گوید: «كار دسته‌جمعی؛ كار متشكل. آه! تشكل، دسته‌جمعی! چیزی كه گفتنش آسان و عمل كردنش به خصوص برای امثال ما كه برای این منظور نه در خانه، نه در مدرسه و نه در اجتماع تربیت نشده‌ایم، مشكل است. حتی جوّ خاص طبیعی و سیاسی و اجتماعی كه ما در آن زندگی كرده‌ایم، ما را در جهت مخالف آن بار آورده است».

   در این بخش آیت‌الله بهشتی به اهداف، مقدّمات و لوازم حركت‌های متشكل سیاسی و اسلامی اشاره می‌كند كه برای خواننده‌ و به‌ویژه‌ برای كسانی كه در جهت ارتقای كار تشكیلاتی تلاش می‌كنند، بسیار مفید خواهد بود.

   بخش چهارم این كتاب، راه‌های رشد كیفی و محتوایی سازمان را بیان می‌کند كه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

  1. تكیه هرچه بیشتر بر ایمان؛
  2. برخورد محبت‌آمیز با دیگران؛
  3. دوری از خودخواهی و پذیرش انتقاد؛
  4. اهمیت انضباط تشكیلاتی و خوگرفتن به آن؛
  5. و… .

   در بخش پنجم، علاوه بر ذكر پیام‌های ارسالی به انجمن‌ها، دو توصیه ذكر شده كه شامل شناخت بهتر اسلام و معرفی اسلام اصیل به دیگران و همچنین پایبندی به اسلام در گفتار و عمل است.

   در مجموع، این كتاب شامل برخی تفكرات نغز شهید آیت‌‌الله بهشتی است كه درباره تشكل اسلامی و كار تشكیلاتی بیان شده است. این كتاب یكی از منابعی است كه مربیان امور تربیتی، به‌ویژه كسانی كه كار تشكیلاتی اسلامی را بهترین راه برای ارتقای فرهنگ اسلامی می‌دانند، می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

«اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا» یکی از آثار این شهید والا مقام است كه توسط بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های شهید آیت‌الله بهشتی تهیه و تنظیم شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا