امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با تاریخچه اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان
#1
سال‌ها قبل از پیروزی انقلاب دانش‌آموزان متدین در مدارس به فعالیت‌های دینی مذهبی می‌پرداختند که از آنها به عنوان انجمن اسلامی یاد می‌شد. این انجمن‌ها در روند مبارزه بر علیه طاغوت و پیروزی انقلاب اسلامی نقش موثری بر عهده داشتند و شهدای زیادی نیز تقدیم کردند.
انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی، تشکلی دانش‌آموزی با بیشترین قدمت در کشور است به طوری که در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ هجری شمسی نیز، با حمایت و همت بزرگانی نظیر مرحوم دکتر شریعتی، شهید نواب صفوی و … محافلی دانش‌آموزی با چنین عناوینی، در دبیرستان‌ها فعال بودند. این محافل در کنار مساجد محلات، کانون‌هایی را برای دانش‌آموزان انقلابی، مؤمن و معتقد جهت فعالیت و مبارزه تشکیل می‌دادند. از بزرگان پیشتاز در هماهنگی و سازمان بخشی به جمع های دانش آموزی پیش از انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله طالقانی (رحمـه الله علیه) بودند. این جمع ها در کنار برنامه های کامل معنوی به آموزش های مکتبی مرتبط با مبارزه می پرداختند.
در سال ۵۸، جمعی از جوانان انقلابی فعال و پرشور با همراهی آیت الله امامی کاشانی، با فرمان حضرت امام خمینی (ره) و همت خود، اتحادیه را با۱۰۰۰ تومان وجه اهدایی پربرکت حضرت امام (ره)  تأسیس کردند.
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با هدف ایجاد وحدت و هماهنگی بین انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور و به منظور حراست از دستاوردهای انقلاب، تحقق ارزش های اسلام و آرمان های انقلاب اسلامی و جهت بخشیدن به فعالیت های صنفی دانش‌آموزان مسلمان و متعهد، در سال ۱۳۵۸ با حمایت های معنوی و مادی حضرت امام خمینی (ره) تأسیس و طی سالیان متمادی در زمینه تربیت نیروهای مخلص دانش آموزی و حضور آنها در صحنه‌های انقلاب اقدام نموده است.
اکنون که نظارت عالیه بر جریان فکری و فرهنگی اتحادیه با انتصاب نماینده از سوی مقام معظم رهبری محقق شده است با عنایت به اینکه اتحادیه مشمول قانون احزاب، انجمن ها و جمعیت های سیاسی مصوب سال ۶۰ نیست و از طرفی دستگاه دولتی نیز محسوب نمی‌شود به عنوان یک مجموعه فرهنگی با شخصیت حقوقی مستقل برای تحقق اهداف مذکور و در چارچوب اساسنامه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.
پاسخ
Thanks given by:


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان