گروه های مبارز یمنی

 تحولات یمن و شناخت گروه های مبارز یمنی

اندیشه مهدوی زیدی ها با اندیشه مهدوی شیعیان متفاوت است. زیدی ها تا امام عسكری(ع) را به عنوان امام علم و اجتهاد قبول كردند، درحالی که. . .

 

 

 

 تحولات یمن و شناخت گروه های مبارز یمنی

 

اندیشه مهدوی زیدی ها با اندیشه مهدوی شیعیان متفاوت است. زیدی ها تا امام عسكری(ع) را به عنوان امام علم و اجتهاد قبول كردند، درحالی که. . .

نشست “بررسی تحولات یمن و شناخت گروه های مبارز یمنی” و ارتباط آن با ادعای دروغین یمانی با حضور دكتر سید مهدی موسوی نژاد، استاد دانشگاه ادیان و مذاهب و جمعی از پژوهشگران در مركز تخصصی مهدویت برگزار شد. در ابتدای این نشست موسوی نژاد با بیان دیدگاه زیدی های یمن، گفت: زیدی ها معتقدند طبق آیه تطهیر پنج تن آل عبا معصوم بوده و اولا و بذات مرجع جامعه می باشند و نفی خلافت سه خلیفه اول می كنند؛ برخلاف آن چیزی كه در خیلی از كتاب ها نوشته شده است كه زیدی ها امامت مفضول را پذیرفتند. این طور نیست، بلكه تنها بخشی از زیدی ها اینگونه هستند.

استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان تاریخ شكل گیری فرقه زیدی، افزود : اصل قیام زید(ع) یك حركت سیاسی است. او می خواست علیه هشام بن عبدالملك كه از بدترین خلفای بنی امیه است، قیام كند. ایشان دنبال ایجاد یك مذهب نبود، لكن از جهت سیاسی ایشان یك راه جدا از راه امامان معصوم(ع) رفتند. برخلاف نظریه ای كه می گوید روش زید هم مورد تایید امام(ع) است.
وی اظهارداشت: زیدیه بعد از اینكه از مركز خلافت اسلامی عراق و حجاز ناامید شدند و قیام ها بجای نرسید. نقاط دور افتاده و دور از دسترس دستگاه خلافت را انتخاب كردند. 
جناب ادریس بن عبدالله  پایه های دولت اولیه خود را در مغرب اقصی كه مراكش امروزی است، برقرار کرد و در جاهای دیگر مثل شمال ایران و دیلمان و. . . نیز وجود داشت. ولی تنها جایی كه باقی ماند، یمن بود. زیدی ها سالیان بسیاری بر یمن حكمرانی كردند تا اینكه حكومت آنها در سال ۱۳۴۱ شمسی توسط یك حكومت جمهوری خواه ساقط شد.
موسوی نژاد به بیان اندیشه مهدویت در نگاه فرقه زیدی پرداخت و گفت: از همان ابتدا شكل گیری نهضت زیدی ها اندیشه مهدویت در میان آنها وجود داشت، به طوری كه مردم كوفه به گمان مهدی بودن جناب زید از ایشان حمایت كردند. لكن اندیشه مهدوی در بین زیدی ها با اندیشه مهدوی در بین شیعیان خیلی متفاوت است. زیدی ها  تا امام عسكری(ع) را به عنوان امام علم و اجتهاد قبول كردند.
آنها می گویند ما پشت سر هر فاطمی كه قیام كند، هستیم. به شرط اینكه شرائط  را داشته باشند و هر كسی كه شرایط را داشته باشد، از نظر آنها امام است و  بحث مهدویت در اندیشه زیدی ها یك بحث نوعی است.

شایان ذکر است،‌ نشست “بررسی تحولات یمن و شناخت گروه های مبارز یمنی” و ارتباط آن با ادعای دروغین یمانی در مرکز تخصصی مهدویت برگزار شد.

منبع: خبرگزاری شبستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا