معرفی کتاب«آشنایی اجمالی و نقد عرفان‌های نوظهور ؛ با خدا یا ناخدا»

 

عصر جدید عصر معنویت لقب گرفته است. در همه جوامع بشری نشانه‌های روشنی از معنویت‌گرایی بشر مشاهده می‌شود. این وضعیت از طرفی فرصتی خوب و استثنایی در اختیار مدافعان معنویت حقیقی و مبلغان اسلام ناب است و از طرفی نیز تهدیدي بسیار خطرناک علیه اسلام و معنویت اسلامی به‌شمار می‌رود؛ زیرا ارضای کاذب معنویت‌خواهی بشر جدید، به ‌وسیله معنویت‌های دروغین، به مراتب خطرناک‌تر از فقدان معنویت است.

مسئله عرفان‌های کاذب، جنبش‌های نوظهور دینی، یا معنویت‌های جدید، یکی از مهم‌ترین مسائل فکری و اجتماعی دینی در جامعه امروز ما است. در طول چند دهه گذشته تعداد فراوانی از این معنویت‌های بشرساخته به صورت روزانه و به شکلی حیرت‌انگیز طراحی و عرضه شده‌اند. ترجمه گسترده کتاب‌ها، راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی، تأسیس مراکز تبلیغی، راه‌اندازی مجلات رنگارنگ و تشکیل دروه‌های آموزشی از سوی گروه‌های مدعی معنویت در ایران، خبر از یک برنامه‌ریزی حساب‌شده برای آلوده کردن فضای معنوی و دینی کشور دارد.

مقابله علمی با این جریانات در کنار برخورد‌های عملی لازم، یکی از ضرورت‌های اساسی در شرایط فعلی ایران است. متأسفانه در برابر حجم گسترده تبلیغات صورت گرفته، فعالیت‌های علمی درخور توجه کمی در این زمینه انجام گرفته است. یکی از بهترین مجموعه‌های موجود که ضمن نقد کلی عرفان‌های کاذب و معرفی عرفان حقیقی اسلامی به نقد و تحلیل آموزه‌های غلط مهم‌ترین جنبش‌های نوپدید دینیِ فعال در ایران به صورت جداگانه نیز پرداخته است، مجموعه کتاب‌هايی تحت عنوان «آشنای اجمالی و نقد عرفان‌های نوظهور» است. اين مجموعه به به‌کوشش جمعی از پژوهشگران برجسته به‌ نگارش درآمده است. ویژگی خاص این مجموعه این است که در آن به سخنان و نوشته‌های رهبران همین فرقه‌ها با توجه به سخنرانی‌ها و نوشته‌های موجود از ایشان استناد گردیده است.

این مجموعه در دوازده جلد مجزا به بررسی جداگانه مهمترین جریان‌های انحرافی در ایران پرداخته است که شامل نقد و بررسی؛ آیین ساحری کارلوس کاستاندا (دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها)، شیطان‌گرایی مدرن (نگاه‌ها و آسیب‌ها)، سای بابا (دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها)، اکنکار (دیدگاه‌ها و آسیب‌ها)، آرامش در تی‌. ام (کاوشی در مبانی و شاخص‌های عرفان‌های پست‌ مدرن)، فالون دافا (دیدگاه‌ها و آسیب‌ها)، دنیای معنوی پائولو کوئیلو (بررسی و نقد)، دالایی لاما (دیدگاه‌ها و آسیب‌ها)، راه‌ها و بی‌راهه‌های عشق (نقدی براندیشه‌های اشو) است. اين مجموعه به همراه دو جلد کتابچه با عنوان ویژگی‌های عرفان دروغین و شاخصه‌های عرفان کاذب و یک جلد کتابچه با عنوان عرفان و عارفان حقیقی همراه شده است.

این مجموعه بنابر آنچه که در مقدمه آن بیان گردیده ضمن بررسی مهم‌ترین جنبش‌های معنوی نوظهور، رویکردی انتقادی دارد و جوانان دانشجو و اهل مطالعه و نیز فرهنگیان و والدین فرهیخته را مخاطب خود قرار داده است. اين مجموعه توسط انتشارات مؤسسه فرهنگی و هنری مسیاکیش در قم در سال ۱۳۸۹ به چاپ رسیده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا