سه شنبه 6 تير 1396
2 شوال 1438

کارگاه مخاطب شناسی با حضور مبلغان و پژوهشگران عرصه تعلیم و تربیت برگزار می گردد

کارگاه مخاطب شناسی با حضور مبلغان و پژوهشگران عرصه تعلیم و تربیت عصر امروز سه شنبه 96/03/16 در محل دفتر پژوهش های مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان برگزار می گردد.

در این کارگاه ویژگی های نوجوان و شناخت ابعاد گوناگون دوران نوجوانی توسط کارشناس محترم جناب آقای دکتر قاسمی بیان می گردد.

مشروح مباحث بیان شده در این کارگاه به زودی منتشر خواهد شد.

از پنهان کاری دولت تا گذراندن مصوبه برای اجرای سند؛نشست بررسی سند 2030 با حضور حجت الاسلام نبوی

در پی اجرای بی سروصدای سند ۲۰۳۰ مجموعه های حوزوی با درک اهمیت این موضوع مبادرت به برگزاری نشست های تبیینی با هدف بررسی و نقد این سند آموزشی که از آن با نام«برجام فرهنگی» یاد می شود کرده اند.

سند آموزش 2030 یونسکو یکی از بخش های برنامه توسعه سازمان ملل است که توسط یونسکو برای اجرا در کشورهای عضو ارائه شده است.

مشکلات موجود در این سند و تعهدات داده شده از جانب کشورهای اجرا کننده از موضوعات پر مناقشه ای است که مدتی است فضای سیاسی و فرهنگی کشور متأثر از اظهار نظرهای گوناگون پیرامون آن، بعضاً دچار تنش های گفتمانی و فرهنگی سیاسی شده است.

بعد از اظهار نظر صریح رهبر انقلاب پیرامون مشکلات موجود در این سند آموزشی، انتقاد از آن جنبه جدی تری به خود گرفته است و کارشناسان سعی کرده اند با ارائه مباحث تخصصی و اشاره به مشکلات و آثار ناشی از اجرای این سند بین المللی، جامعه را نسبت به آن آگاه ساخته و هشدارهای لازم در این موضوع را ارائه دهند.

از سوی دیگر دولتمردان که ارکان اصلی اجرای این سند آموزشی محسوب می شوند به دفاع تمام قد از اجرای این سند پرداخته و هیأت دولت نیز در شهریورماه سال 95 مصوبه ای برای لازم الاجرا بودن مصوبات کمیسیون ملی یونسکو تصویب و تمامی دستگاه ها را ملزم به اجرای تصمیمات این کمیسیون کرده است، و اظهار نظرها و مخالفت ها با اجرای این سند را ناشی از ضعف آگاهی و بعضاً عقده گشایی سیاسی دانسته اند.

در این میان آنچه اهمیت بیشتری می یابد، توجه به بحث های تخصصی و کارشناسانه به دور از هرگونه افراط و تفریط و در فضایی علمی و عقلانی است که می تواند جوانب مختلف این سند و نقاط ضعف و قوت و مشکلات ناشی از اجرای آن را در ترازوی نقد نهاده و به فهم بهتر این موضوع کمک کند.

به هر روی آنچه لازم به اشاره است، اهمیت برگزاری جلسات روشنگرانه مبتنی بر نظرات کارشناسانه از سوی متخصصینی است که اشراف کامل به مفاد این سند و همچنین اسناد بالادستی نظام دارند می باشد و نیاز است تا با بهره گیری از این جلسات، نسبت به آگاه سازی جامعه پیرامون این سند گام برداشت.

حوزه علمیه و نهادهای حوزوی به عنوان مهم‌ترین ساختار فرهنگی و اعتقادی کشور در این میان نقش تعیین کننده ای داشته و به همان نسبت وظیفه سنگین تری نیز برعهده دارند.

مجموعه های حوزوی نیز با درک اهمیت این موضوع مبادرت به برگزاری نشست های تبیینی با هدف بررسی و نقد این سند آموزشی که از آن با نام«برجام فرهنگی» یاد می شود نموده اند و تلاش می کنند تا با آشنا کردن طلاب و روحانیان با نقاط ضعف و مشکلات این سند که در حوزه آموزشی یک سند راهبردی است که توان تغییر در ساختارهای آموزشی کشور دارد، آشنا شده و نسبت به آگاهی بخشی به جامعه تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن نبوی معاون تبلیغ حوزه های علمیه کشور به عنوان یکی از چهره های تأثیرگذار حوزوی در نشستی به میزبانی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان و در جمع طلاب و روحانیان به بررسی و نقد این سند پرداخته که گزارش آن در ادامه تقدیم خوانندگان می شود.

نشست بررسی سند 2030 و تاثیر آن در تبلیغ دینی مدارس برگزار می گردد

نشست بررسی سند 2030 و تاثیر آن در تبلیغ دینی مدارس با حضور حجت الاسلام والمسلمین نبوی معاونت محترم تبلیغ حوزه های علمیه برگزار می گردد.

این نشست با حضور طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، فعالان عرصه تبلیغ دانش آموزی و جمعی از پژوهشگران حوزه تعلیم و تربیت در مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان وابسته به اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان مورخ 96/03/10 ساعت 17 الی 19 برگزار می شود.

 

بيست‌وهشتمین و بيست‌ونهمین شماره ماه‌نامه راه‌نما منتشر شد

بيست‌وهشتمین و بيست‌ونهمین شماره ماه‌نامه معرفتي،آموزشي راه‌نما در تاريخ 1396/03/02منتشر شد.

در اين شماره همانند شماره های پیشین به موضوعات مختلف تربيتي و مهارتي ويژه مربيان پرداخته شد. اهم موضوعات مطرح شده در این شماره عبارتنداز:

 عناصر پایدار در روش های تربیتی،بایسته های اخلاقی مربیان،بررسی علل و عوامل سرکشی های نوجوانی، بررسی الگوی تشکیلاتی در شاخه های نظامی و نگاهی گذرا به تأسیس، اهداف و فرجام نهضت آزادی. 

در پرونده ويژه اين شماره با عنوان «اندیشه توحیدی امام خمینی» در قالب‌ها و موضوعات مختلف حول محور توحید به بررسی این اصل مهم انقلاب اسلامی در تمامی شئون و روابط انسانی و ایمانی و همچنین در حوزه تربیت می پردازد. 

 

ارائه منظومه فکری تربیتی نوجوان و الگوی تعالی دختران در نشست مشترک نماینده فرهنگی حزب‌الله لبنان و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان

 نشست مشترک نمایندگان فرهنگی حزب‌الله لبنان و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با موضوع هم‌اندیشی و تبادل نظر در خصوص راه کارهای توسعه همکاری‌های دو جانبه جهت تربیت نسل انقلابی و مبارز روز شنبه مورخ 96/02/23 در دفتر مرکز اتحادیه انجمنت های اسلامی دانش آموزان برگزار گردید.

در این جلسه حجت الاسلام جلالی مدیر مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان به ارائه مدل منظومه فکری تربیتی و همچنین الگوی تعالی دختران پرداختند. 

این جلسه با حضور  مدیر مؤسسه راهبردی پژوهش‌ها و تحقیقات تربیتی حزب‌الله لبنان و هیئت همراه ایشان متشکل از 19 گروه از موسسات فرهنگی و فکری فعال در عر صه نوجوانان و جوانان تشکیل گردید.

جلسه کارشناسی تطبیق سیر فکری تربیتی با فعالیت‌های تشکیلاتی اتحادیه برگزار شد

جلسه کارشناسی راهکارهای تطبیق سیر فکری تربیتی با فعالیت‌های تشکیلاتی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برگزار شد. 

جلسه کارشناسی راهکارهای تطبیق سیر فکری تربیتی با فعالیت‌های تشکیلاتی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با حضور مسعود زین العابدین معاون فرهنگی تربیتی بردران دفترمرکزی، حسین تاریخی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی دفترمرکزی، حجت الاسلام ابوالقاسمی مدیر دفتر پژوهش‌های مرکز فرهنگی تبلیغی آینده‌سازان قم و محققان و پژوهشگران این مرکز روز سه‌شنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه در مرکز فرهنگی تبلیغی آینده‌سازان قم برگزار شد.

در این جلسه مسیر تدوین منظومه و سیر فکری تربیتی دانش‌آموز مورد مباحثه قرار گرفته شد و راهکارهای تطبیق برنامه‌های فرهنگی و تربیتی اتحادیه با سیر فکری تربیتی بررسی شد.
همچنین در حاشیه این جلسه، بحث و بررسی پیرامون همکاری‌های مشترک در برنامه‌های سال 96 با حضور حجج اسلام رفیعی و علی‌آبادی معاونان مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان برگزار گردید.