تربیت نوشت

جهاد وبلاگ‌نویسی

مهندس مهدی حق وردی

گسترش و انقلاب فن‌آوری و اطلاعات در جهان، عملیات‌های نظامی و روانی را دچار تحولی عظیم نموده و عملیات‌های اطلاعاتی در فضای اینترنت به ابزاری قوی در راستای تهاجم تضعیف و حتی نابودی حکومت‌ها، دولت‌ها و فرهنگ‌ها بدل شده است و شاید به جرأت بتوان گفت جایگاهش از ابزار نظامی نیز فراتر رفته است.

توماس فردمن تحلیلگر سیاسی آمریکا که اسلام را دشمن غرب خوانده میگوید: “ما نباید تنها به فکر سرکوب تروریسم(!) باشیم بلکه باید به جنگ ایدئولوژی و دیکتاتوری دینی برویم و جنگ با این دشمن تنها با ارتش ممکن نیست همانطور که ذکر شد نوک پیکان این حمله متوجه دنیای اسلام شده و دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌ها در این فضای اینترنت ممکن نیست جز با نگریستن از منظری نو به مفهوم جهاد از طریق تبیین و بررسی جایگاه جهاد مجازی که البته به دو شیوه زیر تقسیم می‌شود:

١- جهاد شبکه‌ای

۲- جهاد سایبرنتیک

در جنگ شبکه‌ای دشمن سعی دارد با تسلط فضای اینترنت و تولید محتوایی به زبان‌های مختلف در راستای تضعیف و تخریب عقاید و باورها و هنجار‌های کشور‌های اسلامی و تبلیغ فرهنگ غرب گام بر دارد.

در راستای جهاد شبکه‌ای باید با فراست و هوشیاری از پتانسیل اینترنت – این قدرت بزرگ و نهفته – که با هزینه‌ای نسبتا کم، قدرت عظیمی از لحاظ فکری به افراد اعطا می‌کند استفاده کرد و با افزایش ضریب نفوذ محتوایی و به زبان‌های مختلف اقدام به پدافند و آفند مجازی نمود.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای در این باره می‌فرمایند: ” آن‌ها دشمنان غافلند از اینکه این ابزارها می‌توانند مورد استفاده ما هم قرار بگیرند یعنی وقتی اینترنت به وجود آمد یک ابزار اختصاصی نبود. ما هم می‌توانیم از هایی که ذلالت را آن استفاده کنیم چه مانعی دارد؟ از همان شیوه منتشر می‌کنند می‌شود ما استفاده کنیم و هدایت را منتشر کنیم. استعداد ما در استفاده از ابزارها، استعداد بالایی است … باید از این گونه ابزارها استفاده کرد تا هر چه ممکن است دایره اثرگذاری خود را وسیع‌تر کنیم”.

اولین گام در این مسیر راه اندازی سایت‌هایی با موضوعات مختلفی چون خبری تحلیلی، دینی سیاسی و … می‌باشد. افتتاح و راه اندازی و مدیریت سایت‌ها مستلزم هزینه و به کارگیری نیروی انسانی متخصص می‌باشد.

ولی توان مالی و فنی ما قابل قیاس با دنیای غرب نیست. مانند زمان جنگ تحمیلی که عراق با ارتش کلاسیک و به پشتیبانی کشورهای مختلف جهان به ایران حمله نمود و کشور جمهوری اسلامی ایران هرگز نمی‌توانست – با توجه به استعداد نیروی نظامی خود – وارد یک جنگ کلاسیک نظامی شود و با فراخوانی و سازماندهی و بسیج نیروهای مردمی، از آن‌ها به عنوان جایگزین و پشتیبان نیروهای نظامی کلاسیک استفاده نمود؛ در این زمان نیز در فضای مجازی همین اتفاق افتاده و جمهوری اسلامی ایران به تنهایی با راه اندازی و مدیریت سایت‌های دولتی نمی‌تواند به عنوان ام القرای جهان اسلام به مبارزه با ناتوی فرهنگی و جنگ صلیبی غرب علیه اسلام برود.

بنابراین جهاد و مبارزه در فضای مجازی نیز نیاز به بسیج مردمی دارد.

وبلاگ که از آخرین پدیده‌های دنیای مجازی و تعاملی اینترنت است می‌تواند به عنوان مناسب ترین سلاح مردمی مورد استفاده قرار گیرد.

وبلاگ در یک جمله سایت اینترنتی شخصی است. محیطی که امکان انتشار ایده‌ها و افکار فراهم می‌کند.

از شاخصه ‌های مهم این پدیده:

۱ـ رایگان بودن راه اندازی و کاربرد آن

۲ـ عدم نیاز به اطلاعات فنی و تخصصی کامپیوتری در زمینه طراحی، راه اندازی و مدیریت محتوایی میباشد.

باید این خصوصیات این اجازه را می‌دهد که خیل عظیمی از کاربران اینترنت که فقط مخاطب رسانه‌های سایبری هستند خود به تولید کنندگان و منتشر کنندگان اطلاعات نیز بدل شوند.

هر چند که عده‌ای از بزرگ نمایی جایگاه وبلاگ نویسی سخن می‌گویند ولی چندین تجربه در همین مدت کم که وبلاگ نویسی در ایران رشد پیدا کرده اتفاق افتاده که بیانگر جایگاه خاص وبلاگ می‌باشد.

به عنوان مثال استفاده از روش بمب گوگلی (Google Bombig) در جریان تحریف نام خلیج فارس توسط نشریه‌ی کانادایی “نشنال جئو گرافیک” که از عوامل عقب نشینی و عذرخواهی این نشریه شد و تأثیر این اتفاق به حدی بود که آقای دکتر علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که به همراه آقای دکتر احمدی نژاد به نیویورک سفر کرده بود، خواستار بکارگیری این روش علیه آمریکا شد.

هر چند که به نظر میرسد با ورود و حضور جدی تر بلاگر‌های وبلاگ نویسان اصولگرا و ارزشی و نیز برقرار شدن ارتباط بین این وبلاگ نویسان در موضوعات مختلف مانند مهدویت قرآن، سیاست فرهنگ و … و یا حضور تعدادی از طلاب و روحانیون در فضای وبلاگ نویسی و ایجاد این ذهنیت در حوزه‌ی علمیه جهت آموزش وبلاگ نویسی به طلاب و از سوی دیگر رویکرد فرصت محورات رانه به این پدیده از سوی نهادها ارگان‌ها و مسئولین و برگزاری جشن‌های مختلف با موضوعات انقلابی، نوید دهنده آینده‌ای روشن در این فضا می‌باشد.

شاید بتوان گفت اضافه شدن بخش وبلاگ نویسی به چهارمین مسابقات جشنواره راهیان نور در سال ۱۳۸۴ در کنار موضوعاتی همچون عکاسی، شعر و مقاله نویسی توسط معاونت فرهنگی نیروی مقاومت بسیج ایران نقطه عطفی در این زمینه بود.

برگزاری مسابقات وبلاگ نویسی راهیان نور توسط نیروی مقاومت بسیج و یا برگزاری مسابقات وبلاگ نویسی با موضوعات مختلف توسط ارگان‌های دیگر مانند مسابقه‌ی وبلاگ نویسی قرآنی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا مسابقه وبلاگ نویسی امام و جوانان و یا مسابقه وبلاگ نویسی؛ با موضوع پیامبر اکرم توسط مدیر دفتر فناوری اطلاعات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و … می‌تواند زمینه‌ی مناسبی برای کسب تجربه وراه وروش‌های جدید در سازماندهی نیرو‌های مردمی در فضای مجازی باشد.

با این رویکرد بلاگر‌های ارزشی نه یک وبلاگ نویس صرف بلکه مجاهدین و رزمندگانی در برابر ناتوی فرهنگی و جنگ صلیبی غرب علیه ایران باشند.

و از این منظر می‌توان گفت: من هم اکنون نه بلاگر (bloger) بلکه یک مجاهد مجازی و یک (virtual mojahed) هستم.

وبلاگ سنگر من و با سلاح کیبورد خود گلوله‌‌هایی از جنس کلمات را با چکاندن ماشه ارسال، به سمت دشمن نشانه می‌روم.

مجاهد مجازی (نویسنده):

مهندس مهدی حق وردی طاقانکی

آدرس سنگر (وبلاگ):

www.mhta.persiablog.ir

بیسیم‌چی (ایمیل):

mhtablog@yahoo.com

منابع :

۱ـ جهاد مجازی، مهدی حق وردی طاقانکی

۲ـ وبلاگ خاطرات جبهه و کتاب “دفاع مقدس در اینترنت” نویسنده حمید داوودی

دکمه بازگشت به بالا