یادداشت روزیادداشت روز تربیتییادداشت روز تشکیلاتی

راه­نمای دلسوز

????????????????

محمد اصلاحی، مربی قرارگاهی اتحادیه انجمن‌­های اسلامی دانش‌­آموزان شهرستان صومعه‌­سرا و مدرسه شایسته تقدیر جشنواره انقلاب

بهمن ۱۳۵۷ دانش ­آموزان شجاعی که کنار درس و مشق پابه پای بزرگتر­ها وارد میدان می­شدند. تظاهرات،اعلامیه و دیوارنویسی،شهادت،پیروزی انقلاب.

  بهمن ۱۳۹۷ دانش ­آموزان خلاقی که با سرمشق گیری از همکلاسی­‌های آسمانی شان پابه پای هم وارد میدان می­شوند. پژوهش، دست نوشته، بریده جراید، عکس، روایتگری، سرود، تئاتر، مهارت، مدرسه انقلاب.

دانش آموزان دبیرستان شاهد امام خمینی(ره) صومعه سرا هم مثل همکلاسی­ های  آسمانیشان، هم سنگر علم را حفظ کردند و هم انقلاب اسلامی و دستاوردهایش را  در نمازخانه مدرسه شان به نمایش گذاشتند.

ا توجه به شیوه­نامه جشنواره مدرسه انقلاب، دانش آموزان راجع به  تمام غرفه ­ها پژوهش کتابخانه­ای داشته و سپس شروع به آماده ­سازی غرفه ­ها کردند.

محتوای غرفه­ ها عبارت­اند از:دست نوشته و روزنامه دیواری، عکس و تکه چسبانی، دست ساخته­ های دانش ­آموزی، نمایش فیلم، نقاشی و کاریکاتور، سرود، تئاتر و رادیو انقلاب.

بنده هم نه به عنوان مربی بلکه مثل برادر در کنار دانش ­آموزان درس­خوان، مومن و پا به کارخود بوده­ام. از اطلاع رسانی برای ثبت نام گرفته تا تشکیل و طراحی غرفه، فراهم کردن وسایل مورد نیاز وهماهنگی با مسئولین برای افتتاح نمایشگاه. در تمام مراحل مانند یک دوست همراه دانش ­آموزان بوده­ام و حتی پس از پایان کار طراحی روزانه نمایشگاه، با خودروی شخصی خودم باهم به خانه­ هایمان می­رفتیم.

بنده درمورد بحث ­های قرارگاهی از آنجا که مامور آموزش و پرورش در اتحادیه هستم،  ۲۴ ساعت موظفی هفتگی دارم که آن را بین تمام مدارس پسرانه متوسطه اول و دوم ثبت شده در سامانه شهید باقری تقسیم می­کنم. البته برای مدارسی که در جشنواره نمایشگاه مدرسه انقلاب ثبت نام کرده باشند وقت بیشتری می­گذارم.

بنده در زمینه مربی­گری اتحادیه صومعه سرا از کتاب­ هایی نظیر “مربی و متربی”، “ارتباط با نوجوان ” و همچنین نشریه  “راه­نما” بهره گرفته­ام. در مورد مدرسه انقلاب هم دانش­ آموزان سراغ منابع بسیار عمیقی رفته ­اند که از جمله آن­ها می­توان به:کتاب­ های “انقلاب اسلامی و ریشه های آن”، “نهضت ­های اسلامی در صدساله اخیر”،  “خداوند اشرف از ظهور تا سقوط”، “لاله‌های شهر من”  اشاره کرد.

به نظر بنده مربی می­تواند با عمل به گفته ­های خود و ارتباط­گیری قوی و صحیح قلب نوجوان را تسخیر کند و مثل یک دوست، دانش ­آموزان را به سمت خدا ببرد. در مورد جشنواره هم مربی باید خودش پای کار و در تمام مراحل همراه دانش مربی­آموزان باشد. مثل یک “راه­نما”ی دلسوز.

دکمه بازگشت به بالا