کتاب دین، حرکت، رشد و پوپایی

 کتاب «دین، حرکت، رشد و پویایی» که به بررسی موضوع «واقعه‌ی عاشورا، عرصه‌‌ی حضور دین در جامعه» می‌پردازد به همت مرکز فرهنگی تبلیغی آینده‌سازان،  وابسته به دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان به چاپ دوم رسیده و منتشر شد.

 

 

 

این کتاب با الگو قرار دادن سخنان رهبر انقلاب درباره ضرورت «جریان‌ساز و گفتمان‌ساز بودن تبلیغ» موضوع گفتمان ماه محرم امسال در عرصه‌ی تبلیغ دانش‌آموزی در مقطع دبیرستان و نوجوانان را «واقعه‌ی عاشورا، عرصه‌ی حضور دین در جامعه» قرار داده است.

در مقدمة این کتاب آمده است: «طرح این گفتمان برخاسته از نیاز اجتماعی و پیداشدن دوباره‌ی شبهاتی چون اسلام و دین منهای حکومت، دینداری بدون حضور اجتماعی و اسلام و دین بدون نیاز به مفسر و متخصص می‌باشد». در ادامه می افزاید: «این گفتمان در صدد پاسخ به این شبهات و نیاز اجتماعی و مسأله‌سازی در حوزه‌ی دین‌شناسی، دیندارشناسی، شناخت امام معصوم و رهبر دینی می‌باشد تا به اثبات برساند که دیانت بدون سیاست و حضور اجتماعی، دیانت نیست». 

این کتاب در سه گفتمان «دین»، «حرکت» و «رشد و پویایی» نگاشته شده است که هر گفتمان با محور قرار دادن واقعه‌ی عاشورا و قیام امام حسین علیه السلام به گفتارهای مختلفی تقسیم می‌شود. برای نمونه در گفتمان سوم که در مقوله‌ی «رشد و پویایی» نگاشته شده است به چهار گفتار سعادت اجتماعی، امنیت و هویت اجتماعی، عزّت اجتماعی و مدیریت جهانی پرداخته می‌شود. در گفتار سوم مطلبی با عنوان «عزت، کلید فهم منطق حسینی» آمده است که بخشی از آن را بازخوانی می‌کنیم: «عزت، آن مفهوم کلیدی است که ما را وارد معرفة الحسین می‌کند و دل و جانمان را با صورت و سیرت عاشورای حسینی آشنا می‌سازد. در «عزت» هم پیام اعتقادی است، هم اخلاقی، هم تربیتی و هم اجتماعی و سیاسی. هم نقبی به گذشته می‌زند، هم راهی به آینده  می گشاید… در منطق عزت حسینی ممکن است غلبه نباشد، اما شکست به آن راه ندارد. فتح، عنصر اساسی منطق عزت است.  قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنَا إِلاَّ إِحْدَى الْحُسْنَيَيْنِ ؟»

محتوای هر گفتار در این کتاب برای سهولت کار مبلّغان در دو بخش «رَهنامه» و «طرح نامه» آمده است. در بخش رَهنامه، ضرورت و اهداف موضوع ترسیم شده و به ارائه‌ی پیشنهادهایی در زمینه‌ی جذاب‌سازی و شیوه‌ی ارائه بحث می‌پردازد. در بخش طرح‌نامه نیز با ارائه محتوای بحث سعی شده است سبک نگارش آن نزدیک به فضای تبلیغ شفاهی بوده و در عین قابلیت ارائه در سخنرانی، بیشتر متناسب با فضای کلاسداری و گفتگوی دوسویه باشد.

کتاب «دین، حرکت، رشد و پویایی» که به دومین چاپ خود رسیده است در شمارگان هزار نسخه و ۱۸۰ صفحه منتشر شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتاب می توانید با پیشخوان ملی کتاباران به شماره های ۰۲۵۳۷۸۳۱۲۱۲ و ۰۹۱۹۵۴۱۴۴۶۳ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا