شعارهای پنج گانه یمنی ها

دکتر کمال اکبری مطرح کرد:

شعارهای پنج گانه‎ای که یمنی‎ها پس از نماز سر می‎دهند

عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به تاثیر فعالیت های فرهنگی حسین الحوثی بر پیروزی انقلاب یمن ابراز داشت: وی با راه اندازی جلسات آموزش قرآن و کانون های فرهنگی پایه های انقلاب یمن را بنا نهاد.

 

 

دکتر کمال اکبری مطرح کرد:

شعارهای پنج گانه‎ای که یمنی‎ها پس از نماز سر می‎دهند

عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به تاثیر فعالیت های فرهنگی حسین الحوثی بر پیروزی انقلاب یمن ابراز داشت: وی با راه اندازی جلسات آموزش قرآن و کانون های فرهنگی پایه های انقلاب یمن را بنا نهاد.

به گزارش پایگاه اینترنتی بسیج، دکتر کمال اکبری عضو هیأت علمی دانشگاه صدا و سیما و تحلیل‎گر مسایل سیاسی با اشاره به دو جریان مؤثر در پیدایش جنبش ها و قیام های منطقه گفت: وجود زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی از یک سو و پیدایش تفکر و اعتقادی نو از سوی یک شخص یا یک گروه، دو جریان مؤثر در پیدایش جنبش‌ها و قیام‌های منطقه بوده‌اند.

 

این استاد دانشگاه افزود: زیدیه به‌ عنوان یک فرقه شیعی علاوه ‌بر تمرکز بر شخصیت علمی و فقهی زید بن علی و قیام او، از عوامل تاریخی، سیاسی و اجتماعی نیز در جهت پیدایش و گسترش عقاید خود سود برده است.

 

وی با اشاره به مهم ترین شاخصه جغرافیایی یمن که عامل مؤثری در توفیق زیدیان برای برپایی حکومت بود ابراز داشت: فاصله زیاد و دوری این منطقه از حکومت مرکزی به پایتختی بغداد مهم ترین عامل برای موفقیت آنها به شمار می آمد.

 

اکبری کشور یمن را از اوایل قرن جاری بستر تحولات مهمی دانست و ابراز داشت: بدون تردید این تحولات ریشه در پیشینه سیاسی، فرهنگی و مذهبی جامعه یمن دارد و تحلیل درست وضعیت کنونی این کشور نیازمند مطالعات گسترده ای است.


این تحلیل گر مسایل منطقه ادامه داد: یمن، کشوری با قدمت زیاد تاریخی در جهان اسلام است که در جنوب شبه‌جزیره عربستان واقع است. به لحاظ ژئوپلتیک، موقعیتی بسیار مهم و حساس دارد؛ این کشورکه تجربه تلخ حکومت های سکولار و وابسته را دارد در اثر بیداری اسلامی  دچار تحولات بنیادین شده و مردم مسلمان آن اقدام به سرنگونی دیکتاتور دست ‌نشانده کشورشان کردند. اما کشورهای عربی و بویژه شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای غربی تلاش کرند انقلاب آنان رامهار یا منحرف کنند.


وی افزود: مردم یمن به همت گروه انصارالله از جنبش های ریشه دار این کشور و به رهبری الحوثی و با تجربه گرفتن از اتفاقات مصر و لیبی و دیگر کشورها اقدامی متفاوت انجام دادند و با روحیه ای انقلابی و اصولی با تکیه بر ارزشهای اسلامی و حضور مردم در صحنه قدم مهمی در فرایند انقلاب برداشتند.

 

این استاد دانشگاه با تبیین ویژگی های انقلاب یمن ادامه داد: اولین ویژگی انقلاب این کشور اعتقاد بر کارهای فرهنگی است که از سوی حسین الحوثی از چهار دهه قبل دنبال می شد. وی در این راستا مبادرت به برپایی جلسات آموزش قرآن و ایجاد کانون‌های فرهنگی کرد.

 

اکبری با اشاره به ورود الحوثی به دنیای سیاست اظهار داشت: وی شعارهایی را طراحی کرد و از طرفداران خود خواست در صورت تأیید سخنان وی این شعارها را سر دهند. «الله اکبر»، «الموت لأمریکا»، «الموت لإسرائیل»، «اللعنه علی الیهود» و«النصر للإسلام» شعارهای پنج‌گانه ای است که بر روی پرچم‌های آنها نقش بسته و در پایان هر نماز سر داده می‌شود. الحوثی در نبرد میان دولت یمن و الحوثی‌ها در سال ۲۰۰۴ میلادی شهید شد اما سخنرانی‌های او تحت عنوان ملازم به عنوان منشور نهضت انصارالله در یمن تدریس می‌شود.

 

این تحلیل‎گر مسایل منطقه تکیه بر ارزش های اسلامی را یکی دیگر از ویژگی های انقلاب یمن برشمرد و ابراز داشت: حوثی‌ها به دلیل الگوگیری رهبر آنها یعنی شهید حسین الحوثی از انقلاب اسلامی، در حقیقت حرکتی اسلامی – شیعی- زیدی را پایه‌گذاری کردند و لذا شناخت حقیقی و درست جنبش صورت گرفته در یمن توسط حوثی‌ها نیازمند شناخت صحیح گروه زیدی ‌مذهب الحوثی است.

 

وی رویکرد انقلابی مبارزان یمنی را سومین ویژگی انقلاب این کشور دانست و تصریح کرد: همه شعارها واقدامات آنان بر اساس مبانی اسلامی و با رویکرد انقلابی بوده و متأثر از انقلاب اسلامی ایران و حضرت امام خمینی(ره) است. رهبران انقلاب یمن در مجموعه سخنرانی‌های خود، ده‌ها بار از انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) به عنوان الگوی مسلمانان و البته زیدی ها در دنیای امروز نام می برند که این شاهد مثال این مساله است.

 

دکتر اکبری با اشاره به یکی دیگر از ویژگی های انقلاب یمن گفت: عدم تضاد با مدل های حکومتی مدرن را می توان یکی دیگر از ویژگی های برجسته انقلاب یمن دانست. مدل گفتمانی آنان تکیه بر دین و مذهب دارد اما در عین حال با مدرنیته و مفاهیم مدرن مانند دموکراسی، آزادی، حاکمیت مردم بر سرنوشت خود ناسازگار نیست و تفاوت خود را با القاعده و جنبش های سنی مذهب کاملا نشان می دهد.

 

این عضو هیأت علمی دانشگاه، داشتن کادری جوان در راس اقدامات و دوری از محافظه کاری همچنین دوره طولانی مبارزه و خسته نشدن آنان را از دیگر ویژگی های انقلابیان مسلمان یمنی برشمرد و بیان داشت: امیدواریم اندیشه و تجارب انقلاب اسلامی ایران به رهبران انقلابی یمن منتقل شود تا گرفتار افراط یا توطئه بدخواهان وسلطه طلبان نشوند.

منبع: رسا نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا