فلسفه احکام

    آيا اعدام مرتد با مساله عدم اجبار در دين تناقض ندارد؟

اعدام مرتد فطري تناقضي با مساله عدم اكراه در دين ندارد . زيرا :اولاً ،متون ديني مشتمل بر يك سري عموم و اطلاقات و نيز تقييد و مخصصات است و همواره قيد و تخصيص دايره شمول اطلاق و عموم را مشخص مي سازد . آيه شريفه )لا اكراه في الدين) از مطلقات قرآن است ، و حكم اعدام مرتد قيد آن نشانگر ميزان شمول آن است يعني ،نشان مي دهد كه مقصود از آيه شريفه عدم اجبار و اكراه در پذيرش اوليه اسلام است ولي پس از قبول اسلام پايداري و ثبات در دين الزامي است . ثانيا،حكم اعدام مرتد از احكام اجتماعي و از عوامل قدرتمند حفظ كيان اسلامي است . توضيح اين كه يكي از توطئه هاي خطرناك دشمنان اين بود كه برخي به ظاهر اسلام آوردند و در لحظات حساس از آن روي بر مي گردانند . در صدر اسلام خصوصاً پس از پيروزي هاي درخشان آن ،مردم گروه گروه به اسلام رو مي آوردند . طبيعي است كه همه اين افراد ،از روي تحقيق كامل به اسلام نمي گرويدند . در اين بين عده اي نيز به خاطر ضربه زدن به اسلام و عقايد مردم ،تظاهر به مسلملني مي كردند . آنان مي گفتند :( به دين و كتابي كه براي مسلمانان نازل شده،اول روز،ايمان آوريد و آخر روز كافر شويد ،شايد بدين حيله آنها نيز از اسلام برگردند) اين مساله خطرات بسياري در پي داشت از جمله: ۱- موجب ترديد ساده لوحان و عناصر سست ايمان مي شد. ۲- موجب جنگ تبليغاتي عليه اسلام ودلسرد ساختن علاقه مندان گرايش به اسلام مي گشت. ۳- موجب تزلزل و هرج و مرج شديد در نيروهاي مسلمين مي شد به گونه اي كه هيچ گاه در مخاطرات اجتماعي (مانند جنگ ها )نتواند به دقت كميت و كيفيت نيروهاي خود را ارزيابي نمود و بر اساس آن برنامه ريزي كنندو….خداوند متعال به بركت اين حكم قدرتمندانه جلوي اين توطئه ويرانگر را از همان مراحل آغازين بعثت اسلامي گرفت و جهان اسلام را براي ابد در برابر نقشه ي شوم بيمه ساخت. يكي از آثار گران قدر اين حكم الهي را درفتواي حضرت امام (ره)پيرامون سلمان رشدي مي توان يافت. ثالثا،حكم مرتد در رابطه با كسي است كه از روي عناد و مبارزه با حق ، اعلام كفر نمايد؛ ولي اگر كسي گرفتار شبهه فكري شود ؛ تلازمي با اعلام كفر ندارد ؛و اگر كسي نزد خود مرتد شد و آن را اعلام نكرد ،ديگري حق تعرض به او را ندارد . از طرف ديگر ، اسلام محكمه تفتيش عقايد درست نكرده و آن را روا نمي دارد .

    چرا بايد نماز را رو به قبله خواند؟

تعيين سمت عبادت با پروردگار متعال بوده و احدي را شايستگي تعيين جهت عبادت نيست. قبله مظهر توحيد و نشانه باطني به سوي خداست. کعبه کانون اوليه عبادت بشر در روي زمين از قداست خاصي برخوردار است، چنانکه در حقيقت قديمي‌ترين مرکز توليد نيز به شمار مي‌رود. کعبه براي حفظ بسياري از مصالح و علاقمند ساختن مردم به مرکز نشر تعاليم اسلام قبله قرار داده شده و احکام ابدي و حيات بخش قرآن کريم، در آنجا بر دل مبارک رسول اکرم (ص) نازل گرديده است. نماز، بايد به سوي قبله باشد، قبله ما کعبه مقدسي است. گر چه خدا در طرف خاص نيست که به او رو کنيم، هر طرف رو کنيم آنجا خداست (اينما تولوا فثم وجه الله) ولي هم براي گرامي داشت خاطره ابراهيم، بنيانگذار خانه توحيد، هم براي متوجه ساختن دل به نقطه‌اي مقدس و هم براي هماهنگي و نظم عبادت کنندگان و نماز گذاران در جهت جلوگيري عبادي و هم براي اسرار ديگر مأموريم که قبله نمازمان را کعبه قرار دهيم. امت اسلام، نماز و دعا و ذبح حيوان و خواب و خوراک و شئون به موت و محتضر و … را به سوي قبله انجام مي‌دهد. تا به موازات توجه ظاهري به کعبه. دل و جان انسان نيز جهت‌گيري خدايي داشته باشد و در همه حال، به ياد خدا و توحيد باشد. کعبه هم يادگار ابراهيم و اسماعيل و محمد(ص) است، هم نقطه شروع حرکت عاشورايي امام حسين (ع) و هم تکيه‌گاه امام زمان (ع) در قيام جهاني خويش خواهد بود.

 

    چرا بايد در نماز چادر به سر گرفت، مگر خدا نامحرم است؟

مقدار واجب پوشش براي زن در حال نماز، پوشاندن تمام بدن حتي موي سر به جز صورت (به مقداري که در وضو شسته مي‌شود) و دست‌ها تا مچ و پاها تا مچ است. اما براي آنکه يقين کند مقدار واجب را پوشانده است، بايد مقداري از اطراف صورت و قدري پايين‌تر از مچ را هم بپوشانده هر چند نماز با چادر براي رعايت پوشش در نماز، آسانتر و بهتر است. اما با مانتو و روسري يا بلوز و شلوار هم در صورتي که جاهايي از بدن بايد پوشيده شود را بپوشاند، درست است. در مورد حکمت پوشش زن در حال نماز بايد گفت: نماز حضور در برابر خداي بزرگ و بي‌همتاست، لذا لازمه رعايت ادب و احترام، پوشيده بودن از اعضاي بدن است. چنانکه حيا و شرم که از خصلتهاي بارز آدمي حکم مي‌کند که عورت انسان در حال نماز پوشيده باشد. در مورد حکم وجوب تمام بدن زن در حال نماز مسأله قداست عبادت و تنزيه خدا از عيب و نقص مطرح است، چنان که اين عبادت با برهنگي زنان به عملي لهوي و حرکاتي جهالت آميز تبديل نشود آنگونه در جاهليت عبادت و نماز و پرستش مشتمل بر لهويات شده بود و زنان برهنه به طواف خانه کعبه مي‌رفتند و اينگونه فساد و تباهي را داخل در عبادت نموده بودند. حکمت ديگر پوشش زن در نماز، نشان دادن رضايت خدا است از اين عمل اينکه حجاب و پوشش به خودي خود پسنديده و محبوب خداست. جز در مواردي که کشف بدن واجب يا مستحب است و يا اينکه ضرورتهاي عادي اقتصادي آن را دارد. ديگر اينکه مناسبترين لباس زن براي نماز لباسي است که نشانه عفت و پاکدامني و شرافت باشد و از تهييج غريزه جنسي و آلايش به آن منزه باشد و آن لباسي است که تمام بدن رابپوشاند.

سوال دوم

پاسخ

 

 end

 {accordionfaq faqid=accordion3 faqclass=”peppergrinderfaq orangearrow2 headerbackground headerborder contentbackground contentborder rtl round3″ active=item2}

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا