یادداشت روزیادداشت روز اجتماعییادداشت روز تربیتی

W=f.d

محمد حیدری، معاون فرهنگی تربیتی برادران اتحادیه استان بوشهر                                               

چه چیزی باید تببین شود؟

همیشه وقتی از انقلاب اسلامی سخن به میان می­آید، بلافاصله می­گویند فلان مقدار جاده ساخته شده، فلان رتبه علمی را داریم و… اما آیا دستاوردهای انقلاب همین چهارتا عدد است؟

این عددها و رقم­ها حاصل چیز دیگری است. چیزی که باعث شده تا جامعه انسانی قبل از انقلاب با جامعه انسانی بعد از انقلاب کاملا متفاوت باشد. این تفاوت چیزی نیست جز عزت نفس!

پس چیزی که باید در نمایشگاه مدرسه انقلاب پر رنگ جلوه کند، این تغییر جامعه انسانی است. چیزی که باید پررنگ باشد این عزت نفس و استقلال است که تبدیل شده به موتور حرکت. همین عزت نفس باعث شده تا شعار ما می­توانیم سر دهیم و رویان و نیروگاه اتمی و شهاب ۱ و ۲ و ۳ و … بسازیم.

دیگر چه چیزی تببین شود؟

کارنامه سیاه پهلوی نیز باید پر رنگ بررسی شود. اما در تببین این کارنامه سیاه باید یک ظرافت خاصی صورت بگیرد. قرار نیست منابعی که می­خواهیم با استفاده از آن کارنامه سیاه پهلوی را نشان دهیم، تماما منابعی با برچسب انتشارات دفتر اسناد انقلاب اسلامی یا سخنان امام و رهبری باشد. حضرت آقا در جایی اشاره کردند که بروید اسناد ساواک را مطالعه کنید. یعنی دیدن پهلوی از نگاه خودشان! از نگاه فردوست، از نگاه آبراهامیان، از نگاه مادر فرح ، از نظر سازمان­ها و نهادهای بین المللی و …

بررسی پهلوی از نگاه خودشان و هم­پیمان­هایشان اثرگذاری بیشتری دارد. از همین روش برای تبیین حرکت مخالفان انقلاب اسلامی، مانند منافقین هم باید استفاده کرد.

چگونه تببین شود؟

مطرح کردن یک مطلب خوب به شکلی نامطلوب، فرقی با عدم مطرح کردن ندارد. در فیزیک پیرامون کار می­خوانیم w=f.d یعنی کار زمانی صورت می­گیرد که انرژی ما (f) منجر به حرکت و جابه­جایی (d) شود. هر کدام از این دو مورد صفر باشد، کار ما هم صفر است. حال اگر در کار فرهنگی ما (f) را هزینه و تلاش و وقتی که برای کارمان می­گذاریم در نظر بگیریم، زمانی می­توانیم بگوییم کاری انجام داده­ایم که (d) در فرمول ما صفر نباشد. در کار فرهنگی (d) همان اثرگذاری و نتیجتا تغییر در مخاطب است.

مخاطب ما دانش آموزان هستند. پس مربی باید دانش­آموزان برگزار کننده نمایشگاه را، برای ارائه مطلب به مخاطبین خود آماده کند. قرار نیست همه مطالب در قالب سخن منتقل شود. برای هر موضوع باید قالب مناسب با خودش پیدا کرد. چیزی که نباید در نمایشگاه­های مدرسه انقلاب دیده شود، انتقال مفاهیم صرفا بوسیله سخن و چهارتا پوستر است. نباید از قالب­های دیگر مانند فیلم، نشریه، مسابقه و … غافل شد.

دکمه بازگشت به بالا